CNN Türk televizyonunda Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk olan Rixos Hotels Başkanı Fettah Tamince, Rusya sebebiyle turizm sektöründe yaşanacak sıkıntılara değindi.

Hakan Çelik’in “Bize genel tabloyu anlatır mısınız?” sorusuna Tamince, “İşin açıkçası zor bir yıl olacak, sıkıntılı bir yıl olacak. Ama öldük, sekaretteyiz demek de çok doğru değil.” diye yanıt verdi. Rusya ile yaşanan uçak krizi Türkiye’de en çok turizm sektörünü vurdu. Turizm sektöründe 3 milyar dolara yakın yatırımları bulunan Tamince, Türkiye’ye gelen turist sayısı ve kar oranlarındaki düşüşlere dikkat çekti. Düşüşlerin yaz aylarında daha da artacağı tahmininde bulunan Tamince, “Ama Türkiye battı, turizm bitti, binlerde otel sattık, kimse ne yapacağını bilmiyor demek de turizm sektörüne haksızlık olur” diye ifade etti.

Rusya krizinin olumlu yönleri de olduğunu hatırlatan iş adamı, “Bir pazara, bir milliyete bağlılığı değil, dünyaya nasıl açılırızın gayreti içerisindeyiz. Az çok mesafe alıyoruz. Antalya’da tesislerimizde 40-50 milliyetten insan kalıyor.” dedi.Turizmcilerin ilk defa Amerika’dan Antalya’ya direk uçuş koyma tartışmaları başlattığını belirten Tamince, “Bu müthiş olur” yorumunda bulundu.(Turizm Aktüel)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.