Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Baltık Denizinde Amerikan Keşif Uçağına Taciz

BD Savunma Bakanlığı, Baltık Denizi’nde uluslararası sularda gerçekleşen olayda bir Rus jetinin, bölgede bulunan Amerikan keşif uçağını taciz ettiğini bildirdi.

Pentagon sözcülerinden Laura Seal tarafından Anadolu Ajansı’na gönderilen yazılı açıklamada, “29 Nisan’da Baltık Denizi’nde uluslararası sularda rutin rotasında seyreden bir Amerikan RC-135 uçağı, bir Rus SU-27 savaş uçağı tarafından güvenlik ve profesyonellik kurallarına uymayan bir şekilde taciz edildi” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Rus jetinin, Amerikan uçağına 7,5 metre kadar yaklaştığı kaydedildi.

Seal, açıklamasında Rus savaş uçaklarının bölgede sebep olduğu olayların son dönemde hayli arttığını ve bu durumdan endişe duyduklarını dile getirdi. Sözcü, herhangi bir Amerikan savaş uçağının Baltık’ta Rus hava sahasına girmediğini ve tüm operasyonlarını uluslararası hava sahasında gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi.

Açıklamasının sonunda Seal, “En önemlisi, tek bir pilotun bu tür güvenlik ve profesyonellik kurallarına uymayan bir eyleminin, ülkeler arasında gereksiz bir şekilde tansiyonu yükseltme potansiyeli taşımasıdır” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda Rusya’nın Baltık Denizi’ne yönelik askeri faaliyetlerinin arttığı biliniyor.(QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR