Atılım Üniversitesi sivil havacılık sektörüyle ilgili yatırımlarını sürdürüyor.

Atılım Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Pilotaj Bölümü öğrencilerinin uçuş eğitimlerinde kullanılmak üzere alınması planlanan uçaklardan ilki 3 Ağustos’da Esenboğa Havalimanı’nda bulunan eğitim merkezinde teslim alındı.

TECNAM P-20008 JC uçağı tipi uçak, Atılım Üniversitesi’nin kuracağı 6 tek motor ve 1 çift motorlu eğitim uçağı filosunun ilk üyesi olma özelliğini taşıyor. Önümüzdeki iki yıl içinde tamamlanması öngörülen filo ile Atılım Üniversitesi, havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) regülasyonlarına uygun pilotlar yetiştirmeyi hedefliyor.

2019 yılı sonuna kadar oluşturulacak olan eğitim uçak filosuna ek olarak, Atılım Üniversitesi tarafından yakın bir zamanda sahip olduğu uçakların kategorisindeki uçakların bakımlarını yapacak olan EASA ve SHGM Yetkili Bakım Merkezi de kurulacak.

Bakım Merkezi sayesinde Atılım Üniversitesi’nde Uçak Elektrik Elektronik ve Uçak Motor Gövde Bakımı Bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin, yapılan bakım işlerinin takibi, teorik olarak alınan bilgilerin pratikte nasıl hayata geçirildiğini görmeleri açısından fayda sağlayacak.

Tecnam P2008 uçağının teknik özellikleri:

Gövde yüksekliği: 2.67 mt – 8.76 ft
Gövde uzunluğu: 6.97 mt – 22.87 ft
Kanat:   9 mt – 29.5 ft
Kabin yüksekliği:  0.91 mt – 3 ft
Kabin genişliği:  1.14 mt – 3.74 ft
Koltuk kapasitesi: 2
Yakıt kapasitesi: 2 x 55 lt – 2 x 14.5 US Gal

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.