Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Afganistan’a “Özel” Hava Kuvvetleri Önerisi

Adı daha önce skandallarla anılan ABD merkezli özel güvenlik kuruluşu Blackwater’ın kurucusu Erik Prince, Afganistan Hava Kuvvetleri’nin yeteneklerinin şirketinin sağlayacağı hizmetlerle geliştirmek istiyor.

Afgan askeri kaynaklarından edinilen bilgiye göre Prince, Afganistan’a Taliban’a karşı ihtiyaç duyulan özellik ve yeteneklere sahip anahtar teslim bir filo kurmayı teklif etmiş durumda. Geçtiğimiz Mart ayında teklif edilen öneriye göre şirket kendisine ait olacak ve hizmet alımı şeklinde kullanılacak savaş uçakları, taarruz helikopterleri ve insansız hava araçlarından oluşan bir paket öneriyor. Teklife göre silah sistemleri konusunda tercih hakkı Afgan makamlarına bırakılırken üç grupta toplanan sistemlerin görev tanımları; ani müdahale, yakın hava desteği ve keşif-istihbarat olarak belirlenmiş durumda.

Erik Prince’ın bu kez adı skandallarla anılan şirketi adına değil Dubai merkezli Lancaster6 adlı bir başka özel güvenlik şirketi adına teklifte bulunduğu iddia edildi. Hali hazırda Afganistan Hava Kuvvetleri’ne çeşitli hizmetler sunan şirket Prince aracılığıyla sunulan teklifle hizmet ve kabiliyetlerini geliştirmek istiyor.

Lancaster6’ın teklif ettiği hava araçları ise A-4 Skyhawk hafif saldırı uçağı, Bulgar bir şirket tarafından zirai ilaçlama uçağı üzerinden geliştirilen keşif, istihbarat ve yakın hava desteği görevlerini yerine getirebilecek şekilde düzenlene bilen T-Bird, Aérospatiale Gazelle helikopterleri, An-26 nakliye uçağı, Lionseye insansız hava aracı, Super Puma genel maksat helikopteri oluşturuyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR