Avrupa Birliği’nin güvenlik kriterlerini yerine getirmediği için uçuş yasağı koyduğu Irak Hava Yolları, Slovak Air’den kiraladığı uçak ve ekibiyle bu şirket adına Avrupa uçuşlarını gerçekleştiriyordu.

Boeing ve Airbus uçaklarından oluşan 22 uçaklık filoya sahip Irak Hava Yolları (Iraqi Airways), AB’nin Danimarka, İngiltere ve İsveç’e yeniden kendi uçaklarıyla ve kendi markasıyla uçuş başlatmayı planlıyor.

Saddam Hüseyin döneminde uygulanan ambargo, ardından yaşanan savaş nedeniyle 23 yıldır Irak Hava Yolları’nın Avrupa’yla olan bağlantısı kopmuştu. Üç yıl önce Londra uçuşları ile Avrupa seferlerine tekrar start veren Irak Hava Yolları’nın, batı serüveni kısa sürdü. Zira Avrupa Birliği 2015 yılında güvenlik kriterlerini yerine getirmediği gerekçesiyle hava yolunun uçuşlarını askıya aldı.

Uçuş yasağına karşı Avrupa’da kayıtlı bir şirketten uçağını ekibiyle birlikte kiralayarak çözüm bulan hava yolu, Slovak Air ile yaptığı anlaşma ile Boeing 737-800 tipi uçakla Bağdat’tan Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Kopenhag, Londra, Malmö ve Stockholm’a uçuyordu.

Geçtiğimiz günlerde Irak Hava Yolları için sevindirici bir gelişme yaşandı. Danimarka, İngiltere ve İsveç Sivil Havacılık Otoriteleri, Irak Hava Yolları’nın yeniden uçuş yapmasına yeşil ışık yaktı. Irak Haber Ajansı Nina’nın haberine göre YI-ARB ismiyle tescilli Airbus A320 tipi uçak, Londra’ya ilk seferini 6 Ağustos’ta gerçekleştirdi.

Irak Ulaştırma Bakanı Abdel Hüssein Abtan, uçuş yasağının tüm AB’de kaldırılması için çalıştıklarını söylerken, müzakerelerde önemli aşama kaydettiklerini bildirdi. Irak hükümeti, devrik lider Saddam Hüseyin döneminde Kuveyt’in işgali sırasında el konular uçaklar nedeniyle bu ülkeye 500 milyon dolar tazminat ödemişti. (TurizmdeBuSabah.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.