Muğla Dalaman Havalimanı işletici firması YDA’nın avukatı Turan Aras, havalimanında yapımına başlanacak olan 200 milyon avro değerindeki yeni iç hatlar terminali inşaatının, sözleşmesi sona eren ve artık işgalci durumunda bulunan eski kiracılar tarafından geciktirildiğini bildirdi.

Muğla Dalaman Havalimanı işletici firması YDA’nın avukatı Turan Aras, havalimanında yapımına başlanacak olan 200 milyon avro değerindeki yeni iç hatlar terminali inşaatının, sözleşmesi sona eren ve artık işgalci durumunda bulunan eski kiracılar tarafından geciktirildiğini bildirdi.

Aras, havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, kiracıların haksız olarak işgal ettikleri alandan çıkarılmaları için mahkemeye gittiklerini ve mahkeme sonucunda Yargıtayın kendilerini haklı gördüğünü belirtti.

YDA’nın kiracısı olduklarını iddia ederek, mağdur edildiklerini ileri süren kişilerle bir bağlantılarının bulunmadığını vurgulayan Aras, “Şahısların Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile yaptıkları sözleşmeleri bitmiş. Zaten bizim muhatabımız değiller.” dedi.

3 kiracının yarattığı kargaşa sonucu devam eden inşaatların geciktiğini kaydeden Aras, “Bu arkadaşlar iç hatlar terminalini devir aldığımız günden itibaren, kira sözleşmeleri kendiliğinden sona erdiği halde orayı işgal etmişlerdir. Biz bu işgal karşısında haksız işgalci olan bu kiracıları kollarından tutup atmadık. Yargı hakkımızı kullandık. Bunların haksız işgal ettikleri bu yerden çıkarılmaları için mahkemeye gittik. Mahkeme sonucunda Yargıtay kararı bizi haklı gördü. Şu anda yargı yolunun bitmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Mağdur olanın iddia edildiği gibi kiracılar değil, YDA ve bölge ekonomisi olduğunu savunan Aras, çok ciddi bir yatırım ile yeni bir iç hatlar terminali yapılacağını anlattı.

Aras, “Bu yeni iş imkanı, yeni iş olanakları, yeni turizm girdisi sağlayabilecek, uçak kapasitesini arttırabilecek bir havalimanı, bu arkadaşlar burayı haksız işgal ettikleri için binayı yıkarak, inşaatı hızlandıramıyoruz. Hızlandıramayınca da müvekkil şirket sıkıntı yaşıyor. Bu durum aynı zamanda bölgeye de bölge ekonomisine de bölgede istihdam sağlanacak insanlara da zarar veriyor.” ifadelerini kullandı.

Aras, havalimanındaki yatırımın 200 milyon avroluk bir yatırım olduğunu anımsatarak, şunları söyledi:

“Türkiye ekonomisinin ve turizm gelirlerinin can alıcı noktasında bulunan Dalaman’da bölgenin ve Muğla’nın en büyük yatırımıdır. Şunu da belirtmek istiyorum ki YDA özveride bulunup, havalimanını para almadan büyütmüştür. Avrupa’da çok ciddi ölçülerde büyüklüğü olabilecek bir terminal yaratmak istediğimiz bu noktada, bu arkadaşlar 1,5 yıldır, YDA’ya zarar veriyorlar. Bir kuruş para ödemeden burada oturdular. Mal sattılar, para kazandılar, ama bize bir kuruş para ödemediler.” (Muğla Haberleri)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.