Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaUzayAvrupa ve Rusya Mars’taki yaşam izlerinin peşinde

Avrupa ve Rusya Mars’taki yaşam izlerinin peşinde

Mars’ta hayat var mıydı? Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos’un birlikte yürüttüğü  MARS misyonu son zamanların en çok merak edilen bilimsel sorularından birinin cevabını arıyor. “ExoMars” adlı proje kapsamında Kızıl Gezegen’e “Gaz İzleme Uydusu” (Trace Gas Orbiter) ve bir modül gönderiliyor.

ESA’nın Bilim ve Robotik Keşif biriminin direktörü Álvaro Giménez bu projenin üzerinde uzun zamandır çalışıldığını vurguladı:

“ExoMars misyonu hep hayal edilmiş bir misyon. Bu Mars’la ilgili sorumuzu cevaplamasını beklediğimiz bir misyon. Orada hayat var mı? Evrim var mı? Ancak aynı zamanda Dünya’nın da dahil olduğu Güneş Sistemi’nin tüm gelişimi için ne anlama geldiğini de cevaplaması beklediğimiz bir misyon.”

Bu uydu ve İtalyan gök bilimci Giovanni Schiaparelli’nin adını taşıyan uzay modülünün Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden 14 Mart’ta fırlatılması planlanıyor. Yedi ay süren bir yolculuğun ardından Ekim ayında Kızıl Gezegen’e ulaşmaları bekleniliyor.

ExoMars projesini yürüten bilim adamlarından biri olan Jorge Vago, : “Küresel toz fırtınası döneminde Mars’a inecek ilk misyon olacağı için atmosferin yılın bu zamanlarındaki önemli parametrelerini belirlemek için ölçümler yapacağız.” şeklinde konuştu.

Bu projeyle bilim adamları Mars’ı keşfetmeyi amaçlıyor. Uzay modülü, üzerindeki kamera ve spektrometreler yardımıyla Kızıl Gezegen’de daha önce tespit edilen metan gazı izlerinin kaynağını belirleyecek.

Dünya’daki metan gazının yaklaşık yüzde 90’ı canlı organizmalar tarafından üretiliyor.

Renk ve Stereo Yüzey Görüntüleme Sistemi’nden sorumlu araştırmacı Nicolas Thomas ise Mars’ta geçmişte yaşam olduğunu düşünmüyor: “Atmosferin içindeki gazları detaylı olarak inceliyoruz ancak aynı zamanda yerel olarak oluşturulan; örneğin yüzeye yakın volkanik faaliyetin göstergesi olabilecek gazlara da bakıyoruz ki bu sıkışan gazların serbest kalmasına bağlı da olabilir. Elbette biyolojik bir unsur olarak yaşamdan biraz bahsedebiliriz. Her ne kadar ben bu konuda şüpheci olduğumu itiraf etsem de.” dedi.

ExoMars misyonu kapsamında Kızıl Gezegen’e gönderilen “Gaz İzleme Uydusu” adlı araç Mars atmosferini inceleyecek. Yani Kızıl Gezegen’de tespit edilen metan gazının sırrını keşfedecek. Schiaparelli modülü de Mars’ın yüzeyini araştıracak.

ExoMars programı iki misyondan oluşuyor. Bir sonraki misyon ise 2018 yılında başlayacak. Avrupa Uzay Ajansı ve Rus Uzay Ajansı ortak yürüttükleri bu proje ile Mars’taki yaşam izlerini bulmaya çalışıyor.(euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

NASA’nın Mars aracı Curiosity, Dünya’ya benzer bir ortamın izlerini keşfetti

NASA, Mars'ın bir zamanlar yaşanabilir bir ortama ev sahipliği yaptığına dair yeni bir kanıt...

2024: Bir Uzay Macerası, Galaksinin neden düzenlemeye ihtiyacı var?

Karmaşık, değişen ve giderek daha fazla tartışılan bir uzay ortamında, ulusların uzay yönetimi konusunda...

“Uzaydan gelen parça evi delip geçti”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) fırlatıldığı düşünülen bir parça, ABD'nin Florida eyaletindeki bir eve çarptı.Ev...

Tanınmış Danimarkalı şef, 500 Bin Dolar değerinde lüks mekanda yemek deneyimi sunuyor

Uzay tutkunları yakında stratosferde gurme yemeklerin tadını çıkarabilecekler. En azından bilet başına neredeyse 500.000...

Pentagon’dan UFO raporu: “Görünenlerin çoğu sıradan nesneler ve fenomenler”

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un yayınladığı raporda, 1950 ve 60’larda artan oranda UFO görüldüğü iddialarına...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...