24 Haziran günü akşam saatlerinde Hazar Denizi üzerinde planlı eğitim uçuşu gerçekleştiren Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 uçağının kara kutuları üzerinde incelemeler devam ediyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından kazayı araştırmak üzere kurulan Kaza Araştırma Komisyonu’nun tespitlerine göre savaş uçağı teknik olarak kaza anına kadar herhangi bir sorun yaşamadı.

Yapılan incelemelere göre MiG-29 tipi uçak Hazar Denizi üzerinde kuş ya da kuş sürüsü olması muhtemel yabancı cisimlerle çarpıştı, bu çarpışma pilotun yaralanmasına neden oldu. Kara kutulardan elde edilen ilk bilgilere göre pilot yaralanmış olmasına rağmen uçağın kontrolünü korumaya çalıştı ancak ağır yaralanmış olması nedeniyle bunu başaramadı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada bazı basın kaynaklarında Azerbaycan’ın kara kutuları inceleyecek teknik yeterliliğe sahip olmadığı yönünde yer alan haberler de yalanlandı. Yapılan açıklamada Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nin rutin olarak uçuş sonrasında kara kutulardaki verileri inceleyen bir ekibe sahip olduğu belirtildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.