Tarifeli sefer düzenleyen uçaktaki tek yolcu olduğunu fark eden yolcu özel jet deneyimi yaşadı.

Hindistan’ın Mumbai şehrinden Dubai’ye uçan Emirates’e ait 350 koltuklu Boeing 777 uçağı, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) girişte uygulanan sınırlamaların sıkılaştırılması sebebiyle tek bir yolcu taşıdı.

Hintli iş insanı Bhavesh Javeri, uçakta kabin ekiplerinin alkışlarıyla karşılandı ve kaptan pilot kendine hoş geldiniz diyerek keyifli bir yolculuğun tadını çıkarmasını söyledi.

Emirates’in web sitesindeki tavsiye yazısında, “Sadece aşağıdaki kategorilere tabi olan yolcuları Dubai’ye girişine izin verilecektir: Diplomatik görevde yer alanlar, BAE altın vize sahipleri, BAE vatandaşları, uygun makamlarca BAE’ye giriş izni verilen veya muaf tutulan yolcular ile geçerli Kovid-19 PCR test sertifikasına sahip iş maksatlı uçuş yolcuları” ifadelerine yer verildi.

Dönen BAE vatandaşları haricinde, son 14 gün içinde Hindistan, Bangladeş, Pakistan ve Sri Lanka’ya seyahat etmiş veya bu ülkelerde aktarma yapmış yolcuların Dubai’ye seyahati veya Dubai’den başka noktalara aktarma yapmaları kabul edilmeyecektir.”

Mumbai Havalimanı’nın 19 Mayıs’taki EK-501 sefer sayılı uçuşta sadece tek bir yolcunun yer aldığını teyit ettiği belirtildi.

Mumbai Havalimanı kaynakları, Hindistan merkezli Asian News International’a (ANI) verdikleri demeçte, “Emirates’in EK-501 uçağı Mumbai Havalimanı’ndan Dubai’ye tek yolcuyla hareket etti” dedi.

BAE kısıtlamaları, Hindistan’da kaynağının ülkede olduğu düşünülen daha bulaşıcı bir koronavirüs varyantı sebebiyle Kovid-19 görülme oranlarının yükselmeye devam etmesi üzerine uygulanmaya başlandı.

Aynı varyant Birleşik Krallık’ta (BK) da endişeye yol açarken, belirli bölgelerdeki enfeksiyon sayısında yeni mutasyonla bağlantılı artışlar yaşanıyor.

Hükümet geçen hafta, BK genelindeki 8 yüksek Kovid-19 bölgesindeki sakinlerine yerel alanlarının dışına çıkmamalarını ve kapalı ortamlarda sosyalleşmeden kaçınmalarını söyledi. İşçi Partisi’yse sözkonusu hamleyi “gizli tecrit” olarak nitelendirdi.

Daha sonra sözkonusu tavsiyesinden U dönüşü yapan hükümetin, yeni kurallar getirmeden önce yerel makamlara ve halk sağlığı kurumlarına danışmadığı anlaşılıyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (DHSC), kamuoyundaki tepki üzerine seyahat tavsiyesinin değiştirildiğini doğruladı.

Sağlık Bakanlığı ifade üzerinde son önerilerin sadece tavsiye olduğunu açıkça belirtecek şekilde değişiklik yapılacağını açıkladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.