Singapur Hava Yolları’nın Milan için havalanan uçağı uçağın sağ motorunda çıkan yangın sebebiyle acil iniş gerçekleştirdi.

Changi Havalimanı’ndan yerel saatle 2:05’de SQ368 sefer sayılı uçuş için havalanan Singapur Hava Yolları uçağı motorda yangın olduğuna dair uyarı alınması üzerine geri dönerek acil iniş gerçekleştirdi.

Boeing 777-300ER tipi uçağın sağ motorunda meydana gelen yangın sonrasında pilotlar uçağı Changi Havalimanı’na geri döndürdüler. 222 yolcu ve 19 kişilik mürettebatın bulunduğu uçak yerel saatle 06:50’de Changi Havalimanına indi.

Havalimanı yönetiminden yapılan açıklamada uçağın durumu nedeniyle hazır bekleyen ARFF ekiplerinin iniş sonrasında kısa süre içerisinde uçağa müdahale ettiklerini açıkladı.

Uçakta bulunan yolcularla görüşen yerel medyada yer alan habere göre pilotlar uçuş başladıktan kısa süre sonra yolculara sağ motorda yağ sızıntısı olduğunu açıkladı. Uçakta yaşanan arıza sebebiyle uçağın Milan’a uçmaya devam edemeyeceğini açıklayan kokpit ekibi Changi Havalimanı’na dönüleceği bilgisini yolculara verdiği ifade edildi.

Yolcular anons sırasında uyudukları için detaylı bir şekilde düşünmediklerini ifade ettiler. İniş sonrasında ise uçağın sağ tarafından yoğun bir duman yükseldiğini gördüklerini söylediler.

Bir başka yolcu ise açıklamasında uçağın inmesiyle birlikte sağ taraftaki yangını fark ettiklerini ve inişin ardından kısa süre içinde ekiplerin uçağa köpükle müdahaleyi gerçekleştirdiği sırada yolcuların henüz yerlerinde oturduklarını ifade etti.

B777'nin Kanadı Alev Alev!2

İniş sonrasında beş dakika içerisinde uçağa müdahale etmeye başlayan ekiplerin yaklaşık on dakikalık müdahalesi sonrasında yangının kontrol altına alınarak söndürüldü.

B777'nin Kanadı Alev Alev!3

Yolcular müdahale sonrasında uçaktan tahliye edilirken otobüslerle terminale taşındılar. Singapur Hava Yolları’ndan yapılan açıklamada yolcuların kısa süre içerisinde ikinci bir uçakla Milan’a ulaştırılacakları açıklandı.

B777'nin Kanadı Alev Alev!4

Singapur Hava Yolları yolcuları geçici olarak otellere yerleştirilirken iniş sonrasında kapatılan havalimanı pistin temizlenmesi sonrasında havalimanı tekrardan uçuşlara açıldı.

B777'nin Kanadı Alev Alev!5

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.