Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkBakan ’30- 50 Yıl’ Dedi, 5 Yıl Sürmedi!

Bakan ’30- 50 Yıl’ Dedi, 5 Yıl Sürmedi!

Havalimanı terminali 5 yılda yetersiz hale geldi.. Bakan ne dedi, kimi suçladı?..

Geçtiğimiz yıl 750 bine yakın yolcunun taşındığı, geliş- gidiş olarak 7 bine yakın uçuşun gerçekleştirildiği Erhaç’taki Malatya Havalimanı terminal binası, 2010 yılında genişletilerek açılmasına ve açılış töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, 20-30 yıl hizmet vereceği yolundaki açıklamalarına karşın aradan 5 yıllık süre geçmesine karşın ihtiyacı karşılamamaya başladı ve yetersiz kaldı. Aynı saatlere denk gelen uçuşlarda yoğunluk ve karmaşanın yaşandığı Malatya Havalimanı terminali ile ilgili olarak, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan AKP Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise, bu yetersiz kapasite ile ilgili olarak, daha sonra konuştukları bakan Yıldırım’ın dönemin milletvekillerini işaret ettiğini söyledi.

BAKAN O GÜN NE DEMİŞTİ?
O dönemki terminal binasının yetersizliği üzerine inşa edilen yeni terminal binasının açılış töreni 27 Kasım 2010 günü yapılmış, o dönem de Ulaştırma Bakanı olan Binali Yıldırım, açılış töreninde şunları söylemişti:

“…Malatya’da bugün havaalanın yenilenen terminalini açmakla kalmıyoruz, Malatya’nın yeni geleceğinin başlangıcını da yapıyoruz. Bu terminal, 24 Şubat 2008 tarihinde bir kış gününde yaptığım ziyarette, ‘Bu terminal binası Malatya’ya dar geliyor. Bunu yeniden yapmamız lazım, Avrupa şehirlerine yaraşır bir terminali Malatya’ya kazandırmak görevimizdir.’ dedik. O gün bunun kararını vermiştik. İşte bugün açılışını yaptığımız terminal, 1,5 milyon yolcuya hizmet verecek bir terminaldir. Bugün verdiğimiz o sözü yerine getirmenin mutluluğunu, bahtiyarlığını sizlerle birlikte yaşıyoruz. Yeni terminalimiz Malatya’ya hayırlı uğurlu olsun. 2008 Şubatı’nda aldığımız kararla Malatya askeri havaalanı içinde sığıntı gibi hizmet veren Malatya havaalanını uluslar arası düzeyde bir havaalanı yaptık. Kimse daha Malatya’ya yeni bir havaalanı gibi bir şeyi telaffuz etmesin. Bu havaalanı Malatya’nın 20 yıl, 30 yıl, 50 yıl hizmetini verecek hale gelmiştir. İcap ederse tekrar büyütürüz. Ne lazımsa yaparız ve bu havaalanı Malatya’ya sürekli hizmet verir hale gelecektir. Uçakla seyahatin Malatya’da nereden nereye geldiğini rakamlarla söyleyelim; 2002 yılı sonunda Malatya’ya bir yılda 87 bin insan uçakla seyahat etmiş. Gelmiş gitmiş. 2009’da bu rakam 500 bine dayanmış, 5 kat artış giin, Battalgazilerin memleketi Malatya’ya da bunu yapmamız gerçekleşmiş. Dünya’da havacılıkta artışlar yüzde 5. Ama Malatya yüzde 500 seviyesinde hava taşımacılığında gelişme kaydetmiş. İşte bu terminal, bu pist, bu tesisler olmasaydı, hava taşımacılığı yaygınlaştırılmasaydı, bu rakamlara nasıl ulaşacaktık? Elbette ki ulaşamazdık. 2002 yılında gelen uçak sayısı bir yılda bin 200, 2009’da bu sayı 4 bin 600 olmuş. Neredeyse 4 kat artışta uçak sayısında yaşanmış. Bu sene durum ise, geçen yıla göre uçak ve yolcu sayısında yüzde 13 artış var. Malatya’da hava taşımacılığındaki artış devam ediyor. Bu güzel bir şey. Şayet, bu artış devam ettiği müddetçe biz de burada ne ihtiyaçlar varsa onları da dikkate alacağız.”

BUNUN SEBEBİ “SABIRSIZ” MİLLETVEKİLİ- MİLLETVEKİLLERİ Mİ?..
Bu arada, Malatya’nın birçok önemli yatırımının, örneğin Erkenek, Karahan tünelleri, Arena Stadı vs. gibi projelerin, yeterli araştırmalar yapılmadan başlatılması, gerekli fizibilite çalışmalarının yeterince yapılamaması ile ilgili sıkıntıların, bazı AKP’li milletvekillerinin projeyi yürüten devlet kurum ve kuruluşlarına yaptıkları “bilinçsiz” baskılar ve “acele”den kaynaklandığı iddialarını, Malatya Havalimanı Terminali için de doğrulayan sözler, geçtiğimiz günlerde Malatya’da basın toplantısı düzenleyen AKP Milletvekili Mustafa Şahin’den gelmişti.

Terminalin açıldığı 2010 yılında AKP İl Başkanlığı görevini yürütmekte olan Şahin, geçtiğimiz günlerdeki açıklamasında bu durumu şöyle ifade etmişti:

“Bilindiği gibi yanılmıyorsam her halde 2009 yada 2010 yılında mıydı, şuanda mevcut havaalanı terminalinin olmuş olduğu alan genişletilmesi için siyasi o günkü milletvekili arkadaşlarımız bir çaba sarf etmişlerdi. Ama bunun yeterli olmadığını o günkü bakanımız Sayın Binali Yıldırım’a söylediğimizde, ‘Biraz acele etmeseydiniz, biraz sabretseydiniz, size biraz daha nitelikli, biraz daha donanımlı bir havaalanı yapacaktık. Milletvekillerinize sorun’ diye bir ifade kullanmıştı. Milletvekillerimizde o günkü şartlardaki havaalanı terminalinin vatandaşların rahat etmesi için biraz acele etmişlerdi. Ama şuanda yeterli değil. Malatya ile Elazığ havaalanı sürekli karşılaştırılıyor. Ancak Elazığlılarda kendi havaalanından memnun değiller. Büyükşehir olan Malatya’mıza şuandaki havaalanı kesinlikle yakışmıyor. Bazı arazilerin sivil havaalanına devri için onları aldık. Şuanda pistte bir sorun yoktur, terminal binasının ne olursa olsun Malatya’mıza yakışacak nitelikte ve daha donanımlı bir terminal binasının yapılması için gayret gösteriyoruz. Şuanda terminal binasının yeniden yapılması ihtiyacı karşılar” şeklinde konuştu.

AKP eski milletvekili Ömer Faruk Öz de, inşa aşamasında, elverişsiz yer seçimi, yetersiz zemin etüdü ve proje eksikleri yüzünden bir türlü tamamlanamayan Karahan ve Erkenek tünelleri başta olmak üzere, Malatya’daki birçok “sorunlu” iş dolayısıyla tepkilerini ilettikleri yetkililerin, “Bu sorunların, bir AKP Malatya milletvekilinin yapılan işlerin doğasına aykırı olan baskıları ve acelesinden kaynaklandığı” yolundaki yakınmalarını dinlediklerini söylemişti. (Malatya Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Türk Hava Yolları (THY) 2024 yılı 1. çeyrek bilançosunu açıkladı

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO), 01.01.2024 – 31.03.2024 döneminde toplam 6.931.000.000 TL net kar açıkladı....

Türk Hava Yolları 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu Yayınlandı

Türk Hava Yolları, KAP'a yaptığı bildirimle, 01.01.2024-31.03.2024 Dönemi (1.Çeyrek) Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu yayınladı.Rapor...

THY’den 91’inci kuruluş yıldönümü için özel uçak heykeli

Türk Hava Yolları (THY), 91'inci kuruluş yıldönümü için "Türkiye'nin Kanatları" isimli özel bir uçak...

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mardin Prof....

Şiddetli türbülansa giren Singapur Havayolları uçağı için Boeing’ten açıklama

Şiddetli türbülans nedeniyle dün Bangkok’a acil iniş yapan Singapur Havayolları’na ait uçağın yolcuları bu...

THY uçağı kalkışta kenar işaret ışıkları ve taksi çıkış bilgi panelini parçaladı

 Romanya Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Otoritesi (AIAS), 17 Nisan'da tarihinde Bükreş-Otopeni Uluslararası...

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri...