Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkBakan Karaismailoğlu: “İstanbul, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline geldi”

Bakan Karaismailoğlu: “İstanbul, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline geldi”

Bakan Karaismailoğlu, Kapadokya Üniversitesi’nde “Önümüzdeki On Yılı Öngörmek” konulu çalıştayda öğrencilerle ve üniversite temsilcileriyle bir araya geldi.

Karaismailoğlu, “2003 yılında 2 merkezle 26 noktaya yapılan iç hat uçuşlarımız, bugün 7 merkezden 56 noktaya gerçekleştiriliyor. Çukurova, Tokat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane ve Yozgat havalimanlarımız tamamlandığında aktif havalimanı sayımız 59’a çıkacaktır. 2003-2020 yılları arasında havacılık sektörüne 88,5 milyar TL yatırım yaptık” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kapadokya Üniversitesi’nde Havacılıkta Gelecek ve Gelişen Teknolojiler Çalıştayı “Önümüzdeki On Yılı Öngörmek” konulu uluslararası konferansa video konferans yöntemiyle bağlandı.

“İstanbul, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline geldi”

Çalıştayda öğrencilerle ve üniversite temsilcileriyle bir araya gelen Karaismailoğlu, 2003-2020 yılları arasında havacılık sektörüne 88.5 milyar TL yatırım yaptıklarını belirtti. Karaismailoğlu, Çukurova, Tokat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane ve Yozgat havalimanlarının tamamlanmasıyla aktif havalimanı sayısının 59’a çıkacağını bildirdi.

Karaismailoğlu, “‘Dünyada ulaşamayacağımız yer kalmayacak’ dedik. Bu hedefimizi büyük oranda gerçekleştirdik. Bugün ülkemiz, özellikle de İstanbul, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline gelmiş durumdadır” dedi.

– “THY tarafından kargo taşımacılığında indirim yapılması ihracatçılarımıza büyük katkı sağlayacak”

Türkiye’nin 2010 yılı itibariyle yıllık olarak sunulan kargo taşıma kapasitesini 511 bin tondan, 2019 yılsonu itibariyle yüzde 390 oranında arttırarak 2.5 milyon tona çıkardıklarını Belirten Karaismailoğlu, “2015 yılı itibariyle toplam 10 adet kargo uçağına sahip iken, bugün toplam 25 kargo uçaklı filomuz vardır.2015 yılı itibariyle toplam 47 kargo destinasyonuna uçan kargomuz bu sayıyı 2019 yılı itibariyle 88’e ve 2020 yılı Ekim ayı itibariyle ise 95’e çıkarmıştır.2015 Yılı itibariyle dünya hava kargo firmaları arasında 15.sırada yer alırken, 2019 yıl sonu itibariyle 6.sıraya yükseldik. Türk Hava Yolları tarafından kargo taşımacılığında yüzde 10 ila yüzde 30 oranında indirim yapılması ihracatçılarımızın rekabet güçlerini arttırmasına büyük katkı sağlayacaktır. Uluslararası piyasaya fiyat açısından daha avantajlı girmelerine olanak sunacak ve ihracat oranlarımızın artışına vesile olacaktır” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Diyarbakır Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Diyarbakır Havalimanı’nın...

Emirates personeli, BAE’nin 75 yılın en şiddetli yağışında ‘insanlık dışı koşullarla karşı karşıya bırakıldı’ iddiası

Dubai'de tarihteki en kötü sel felaketinin ardından Emirates Havayolları, personeli için insanlık dışı koşulların...

İstanbul Havalimanı’ndaki spotter alanı yeniden hizmete açıldı

Havacılık veya uçak fotoğrafçılığı olarak tabir edilen "spotting" tüm dünyada hobi amaçlı icra edilirken...

Erzurum Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

Erzurum Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri...

Havalimanı yöneticileri yarının havalimanlarına hazır mı?

2024 yılında  havalimanları, havayolları ve taşınan yolcu sayısın 2019 trafik rakamlarına dönecek tahminleri yapılıyor....

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu: ” Pegasus 2023 yılında 2 milyar doların üstünde hizmet ihracatını ülkemize kazandırdı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin sadece 4 saatlik uçuş süresiyle Asya, Avrupa...

Amasya Merzifon Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

Merzifon Havalimanı 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri...

Depolanan A330, Havalimanında sökülmesi sırasında alev aldı

18 Nisan'da yaşanan olayda, depolanmış eski bir Cathay Pacific Airbus A330-300 (bilinen son tescili...