Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkBakan Karaismailoğlu: İstanbul'a iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz

Bakan Karaismailoğlu: İstanbul’a iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Küçükçekmece-Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-Havalimanı Metrosu’nun Kayaşehir Olimpiyatköy İstasyonu’ndaki 2 adet tünel açma makinası kazı çalışmasını aynı anda başlatıyoruz. İstanbul’a Altunizade-Çamlıca ve Kazlıçeşme Sirkeci hatları olmak üzere iki raylı sistem hattı daha kazandırıyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla Halkalı-İstanbul Havalimanı Metrosu 2TBM’nin son kesiminde kazıya başlama töreni gerçekleşti. İstanbul’da yapımı devam eden projeler bittiğinde raylı sistem ağının 251 kilometreden 342 kilometreye yükseleceğini belirten Karaismailoğlu, bu 342 kilometrenin yüzde 50’sini bakanlığın kazandırmış olacağını kaydetti.

-“Toplam 12 bin 830 metre ilerleyerek, bu yılın sonunda Halkalı İstasyonu’muza ulaşmayı planlıyoruz”

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metrosu 2TBM’nin kazıya başlaması töreninde konuşan Bakan Karaismailoğlu; en önemli projelerden olan Küçükçekmece-Halkalı-Kayaşehir-Başakşehir-Arnavutköy-Havalimanı Metro hattının; Olimpiyatköy-Halkalı kesimi tüneline bugün ilk kazmayı vurduklarını kaydetti.

Karaismailoğlu, “Başlayacağımız kazı çalışmalarında, toplam 12 bin 830 metre ilerleyerek, bu yılın sonunda Halkalı İstasyonu’muza ulaşmayı planlıyoruz. Marmaray Halkalı İstasyonu ile başlayan 31,5 kilometrelik bu hatta; Marmaray, K.Çekmece Halkalı, Olimpiyatköy, Kayaşehir, Fenertepe, Avnavutköy-2, Arnavutköy-1 ve Havalimanı istasyonları yer alıyor. Halkalı-Havalimanı Hattımız; Halkalı İstasyonundan Marmaray Banliyo hattına, Havaalanından da Havalimanı-Kağıthane Gayrettepe hattına bağlanacaktır. İstanbul Havalimanı ile kentin merkezi lokasyonları arasındaki ulaşımın süresini, 30 dakikanın altına indirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

– “İstanbul’da yapımına devam ettiğimiz 6 hat da inşallah kısa bir süre içinde hizmete girecek”

Hat ve araç tasarımları yapılırken, saatte 120 kilometrelik hıza çıkarak ülkenin en hızlı metrosunu yapmayı hedeflediklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, hatların tamamlanması ile Beşiktaş Kağıthane, Kemerburgaz Arnavutköy, Başakşehir Küçükçekmece’ye de metro bağlantılarının sağlanmış olacağını bildirdi. Karaismailoğlu, böylelikle Gebze’den Halkalı’ya uzanan Marmaray hattından Halkalı Havalimanı ve Havalimanı Gayrettepe hatları ile toplam da yaklaşık 146 km’lik İstanbul’u kesintisiz saran bir raylı sistem hattının tamamlanmış olacağının bilgisini aktardı.

“Bugün, İstanbul’da yapımını tamamlayıp, halkımızın hizmetine sunduğumuz Marmaray ve Levent-Hisarüstü metrosu ile 80 kilometrelik bir hattımız bulunuyor. İstanbul’da yapımına devam ettiğimiz 6 hat da inşallah kısa bir süre içinde hizmete girecek. Şu anda yapımı süren 6 metro hattımızın; Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro hattı, Bakırköy sahil- Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı Metro hattı, Başakşehir-Çam ve Sakura Hastanesi- Kayaşehir Metro hattı, Beşiktaş Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro hattı ve Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro hattı projelerinin toplam uzunluğu 91 kilometredir ve çalışmaları büyük bir hızla devam etmektedir.”

– “İstanbul’da yapımı devam eden projelerimiz bittiğinde raylı sistem ağı 251 kilometreden 342 kilometreye yükselecek”

Mega kentteki raylı sistem projelerinin bunlarla sınırlı kalmayacağını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Raylı Sistem Projesi ve Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Dönüşüm Projelerinde de planlama aşamasında olduklarını belirterek; şu bilgileri aktardı:

“Yapımı planlanan bu iki projemizin toplam uzunluğu 12.5 kilometre olacaktır. Şu an İstanbul’un raylı sistem ağının 251 kilometre olduğu düşünüldüğünde, yapımı devam eden projelerimiz bittiğinde bu rakam 342 kilometreye yükselecek. Bu 342 kilometrenin yüzde 50’sini bakanlığımız kazandırmış olacaktır. Yaptığımız bütün işler 2053, 2071 in planlandığı uzun soluklu stratejik bir ulaşım Master planın birer parçalarıdır. Kanal İstanbul da bu planın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle İstanbullular müsterih olsunlar. Her zaman ve şartta, İstanbul’a ve İstanbullulara hizmet etmeye devam edeceğiz.”

Küçükçekmece-Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-Havalimanı Metrosu’nun, Kayaşehir Olimpiyatköy İstasyonu’ndaki 2 adet tünel açma makinası kazı çalışmasını aynı anda başlattıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, projenin İstanbullulara ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Pegasus’un Mart – 2024 trafik verileri ve karbon emisyonu istatistikleri açıklandı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde, Mart –...

Airbus, havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrekte Boeing’i geride bıraktı

Airbus, dünya çapındaki havayollarına teslim ettiği 142 uçakla ilk çeyrek teslimatlarında Boeing'i geride bıraktı.Airbus'ın yayınladığı son...

Ural Havayolları, mahsur kalan Airbus A320’yi tekrar hizmete döndürme planlarının olmadığını açıkladı

Ural Havayolları, güney Sibirya'daki Novosibirsk'in hemen dışında bir Rus buğday tarlasında mahsur kalan Airbus...

Musa Alioğlu: “Gök vatan” İsrail uçaklarına kapatılsın

Her şey, 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze sınırından İsrail'e giren Hamas'a bağlı İzzettin El...

İnsan dışkısından uçak yakıtı üretmek için anlaşma sağlandı

İngiltere merkezli biyoyakıt şirketi Firefly, insan dışkısını uçak yakıtına dönüştürmeye hazırlanıyor.Firefly, kanalizasyon atıklarının sürdürülebilir havacılık...

British Airways yeni nesil gerçek zamanlı hava tahmini uygulamalarına geçiyor

British Airways (BA), operasyonlarını geliştirmek için iki yeni nesil gerçek zamanlı hava durumu uygulamasını kullanıma...

Çıplak aramaya maruz kalan kadınların Qatar Airways’e açtığı dava reddedildi

Çıplak aramaya maruz kalan kadınların Qatar Airways'e dava açmasının ardından Avustralya'daki bir mahkeme, havayolu şirketinin...

Uçaklar Doğuya Doğru Uçarken Neden Daha Hızlı Gidiyor?

Havayolu 101 yazarı Abdullah Nergiz, sıkça merak edilen bir soruyu yanıtladı:"Uçaklar Doğuya Doğru Uçarken...