Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Türkiye’ye yönelik charter yasağını kaldıran kararnameyi imzaladı.

Rusya Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kararname ile Türkiye ve Rusya arasında charter uçuş gerçekleştiren havayolu şirketlerinin uçuş güvenliğinin temini için ilave önlemler alınmasını sağlamaları tavsiye edildi.

Açıklamada, Türkiye ve Rusya arasındaki tarifeli seferlerde güvenliğin sağlanması için gerekli ilave önlemlerin alınması talimatı da verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 9 Ağustos’ta gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye’ye yönelik charter seferlerinin tekrar başlatılması konusu da gündeme gelmişti.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı’ndan Açıklama Geldi

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev’in kararnameyi imzalamasının ardından Ulaştırma Bakanlığı’ndan bir açıklama geldi.

Açıklamada, “Rusya Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya), Rus havayolu şirketlerine yasağın kaldırıldığını bilgiler telgraflar gönderdi. Rus havayolu şirketleri ise, Türkiye’deki noktalara tarifesiz seferler düzenlemek için dilekçe vermeye başladı” dendi.

Bakanlık açıklamasında, Rus makamlarının, Türkiye’ye charter uçuşlarının derhal başlatılması için gerekli koşulları tesis etmeye ve Rus havayolu şirketlerine bununla ilgili gerekli izinleri vermeye hazır olduğu da vurgulandı.

(Sputnik Türkiye)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.