Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Baykar’dan Suudi Arabistan ile Akıncı TİHA ihracat sözleşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyaretinde iki ülke arasında enerji, doğrudan yatırım, savunma sanayi ve iletişim alanlarında beş anlaşmaya imza atıldı.

Anlaşmaların en dikkat çekici olanlarından biri Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Baykar arasında imzalanan savunma sanayi anlaşmasıydı.

Baykar’dan bugün yapılan açıklamada, şirket ile Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı arasında Bayraktar Akıncı TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) ihracatı ve iş birliği sözleşmesi imzalandığı ifade edildi.

Bayraktar Akıncı TİHA’ların, Suudi Arabistan Krallığı Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde görev yapacağı belirtildi.

Anlaşma kapsamında Baykar tarafından “eğitim, teknik destek ve lojistik hizmetleri de sağlanacağı” ve “iki ülkenin yüksek teknoloji geliştirme yeteneğini ileriye taşımak için teknoloji transferi ve ortak üretim konusunda da iş birliği gerçekleştirileceği” vurgulandı.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar imzalanan ihracat sözleşmesiyle ilgili olarak, “İki ülke arasındaki derin bağları güçlendiren önemli bir adım atıyoruz. İmzaladığımız anlaşma, insansız hava araçları teknolojisi alanında yeteneklerimizi artırırken, Suudi Arabistan’ın yüksek teknoloji geliştirme kabiliyetinin gelişmesine katkıda bulunacak. Bu iş birliği sadece ülkelerimiz arasındaki bağları güçlendirmekle kalmayıp, bölgesel ve küresel barışa da katkı sağlamayı hedefliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR