Küçükçekmece Belediyesi Türk havacılık tarihine dair belgesel tadında bir sergiyi sanatseverlerle buluşturdu. Danışmanlığını ve koordinatörlüğünü Deniz Dalkılınç’ın yaptığı “Kanatlarımdaki Cesaret -Havacılık Tarihinden Notlar” isimli sergi; objeler, fotoğraflar, malzemeler ve havacılığa dair ilk kez sergilenecek belgelerle, Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde kapılarını araladı.

Sergi açılışına Belediye Başkanı Kemal Çebi, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD) Yönetim Kurulu Başkanı Av. Bahadır Gürer, TVHMD Yönetim Kurulu Üyesi Kaza İnceleme Uzmanı Kaptan Pilot(E) Eyup Turşucu, Türk Hava Kurumu (THK) kurucu Müze Müdürü Havacılık Tarihi Araştırmacısı – Yazar Mustafa Kılıç, koleksiyonerler, siyasi parti temsilcileri ve sanatseverler katıldı.

Kemal Çebi: Havacılığın gelişimine öncülük eden isimleri anıyoruz

Sergide emeği geçenlere ve katkı sağlayanlara teşekkür eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “1911 yılında Sefaköy havacılığın merkezi haline gelmiş ve ilk başlatıldığı yer olmuş, bu bilgi beni çok mutlu etti. Bu sergiyle Türk havacılık tarihinin gelişimine öncülük eden isimleri anıyor ve bu alanda hiç görülmemiş belgeler ve özel eşyaları izleyiciyle buluşturuyoruz. Tüm sanatseverleri bu özel sergiyi görmeye davet ediyorum” diye konuştu.

Önemli kurum ve kişiler destek verdi

Sergi, İkarus’tan başlayıp Leonardo da Vinci, Wright Kardeşler ve Türk havacılık tarihini belgesel olarak ele alıyor.

Türklerde ilk havacılık denemeleri; Lagari, Hazerfen Ahmet Çelebi gibi Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda Türk havacılarının gayretleri; Atatürk’ün havacılığa vermiş olduğu önem ve Sefaköy ile Florya’nın havacılığın gelişimindeki önemli konumu gibi konu başlıkları da sergide ön plana çıkıyor.

Türk havacılık tarihine ismini yazdırmış ilk pilotlardan Abdülhalim Canko, Vecihi Hürkuş, Fesa Evrensev, Cemal Uygun, Avni Yaykın; İstanbul’dan Kahire’ye ilk posta uçuşunu gerçekleştiren Yüzbaşı Sadık, İsmail Hakkı, Fethi ve Nuri Beyler; ilk kadın pilotlar Bedriye  Gökmen, Sabiha Gökçen ve Edibe Subaşı’nın anıldığı pilot portreleri köşesinde havacılık tarihine damga vurmuş isimlerin hikayeleri, fotoğrafları ve kişisel eşyaları izleyiciyle buluştu.

13 Aralık’a dek ziyaret edilebilir

Sergiye, TC Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği ile Havacılık Tarihi Araştırmacısı – Yazar  Mustafa Kılıç’ın yanı sıra pek çok isim koleksiyonlarıyla destek olarak, malzeme, fotoğraf, belge ve objelerle ile katkı sağladı.

Sergi, 13 Aralık’a dek CKSM’de ziyaret edilebilir.

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. İstanbul / Küçükçekmece Belediye Başkanı Sayın Kemal ÇEBİ. Verdiğiniz destekler ve açtığınız yolda ilerlediğimiz için sonsuz teşekkür ederiz. SAĞOLUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.