Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaHavacılık HaberleriBilim insanları yıldızların ilk olarak ne zaman ortaya çıktığını çözdü

Bilim insanları yıldızların ilk olarak ne zaman ortaya çıktığını çözdü

Kraliyet Astronomi Topluluğu’nun aylık bildirimlerinde yayımlanan sonuçlara göre, yapılan çalışmalarda yıldızların ilk kez Büyük Patlama’dan 250 ila 350 milyon yıl sonra “kozmik şafak” olarak bilinen olayda doğduğu anlaşıldı.

Çok uzun zamandır kozmik şafağın ne zaman başladığı üzerine araştırmalar yapan University College London’dan Prof Richard Ellis, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Evrenin ilk kez ne zaman yıldız ışığıyla yıkandığına dair ilk ikna edici kanıt sahibiz” diye konuştu.

Bilim insanları çalışmada en uzak 6 galaksiyi inceledi. Galaksiler, uzaklıkları sebebiyle dünyanın en güçlü teleskoplarıyla bile bilgisayarda ancak birkaç piksel görülebildi.

Ekip, yaptıkları yaş hesabıyla yıldızların oluştuğu kozmik şafağın başlangıcını hesapladı.

Çalışmaları yöneten Cambridge’deki Kavli Astronomi Enstitüsü’nden Dr. Nicolas Laporte, “modern kozmolojideki en büyük sorulardan biri” olarak nitelediği olay için “Evren tarihindeki bu önemli anın ne zaman gerçekleştiğini gözlemlerle ilk kez tahmin edebildik” ifadelerini kullandı.

Çalışmalarda bir netice almanın bir rüyanın gerçekleşmesi olduğunu belirten Dr. Laporte, şöyle devam etti:

“Işık parçacıklarının 13 milyar yıldan fazla bir süredir uzayda seyahat ettiğini ve sonra bir teleskopa girdiğini düşünmek harika. Astrofizikçi olmanın şahane yanı, zamanda yolculuk ve uzak geçmişe tanık olma yeteneği.”

Evren 13,8 milyar yıl önce Büyük Patlama’da meydana geldi. İlk parıltının ardındansa evren kozmik karanlık çağlar olarak bilinen bir dönemden geçti. Yeni araştırmaya göre de, Büyük Patlama’dan 250 ila 350 milyon yıl sonra, evrene ışık getiren ilk yıldızlar ortaya çıktı.

Çalışma aynı zamanda ilk galaksilerin yeterince parlak olduğunu ve NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu tarafından da görülebileceğini söylüyor. Astronomlar olası bu görüntülemeyle birlikte Evrenin evrimindeki bu önemli ana doğrudan tanık olabilir.

İskoçya Kraliyet Astronomu Prof. Catherine Heymans, bu ihtimal sebebiyle “çok heyecanlı” olduğunu söyledi.

Heymans BBC’ye verdiği demeçte şöyle konuştu:

“Dünya gezegeninde küçük bir medeniyet olan insanlık olarak, uzaya gönderebileceğimiz ve Büyük Patlama’dan sadece birkaç yüz milyon yıl sonra Evren’e bakabileceğimiz bir teleskop yaratabilmemiz ne kadar harika değil mi?”

Söz konusu ilk yıldızların pek çoğu Güneş’ten epey farklıydı. Güneş’e göre daha büyük olan ve sadece hidrojen yakan bu nesneler, daha ağır periyodik tablo elementlerinin oluşumuna yol açan yeni nesil yıldızları da yarattı.

Hidrojen, helyum ve lityum dışındaki her şey, ömürlerinin sona erdiği durumlarda patlayarak yıldızların içinde oluşur. Bu nedenle de insanlık da kozmik şafağa yakın dönemlerde doğmuş yıldızlarla meydana geldi. Prof. Ellis bu konuya ilişkin, “Biz kendimiz yıldız evriminin ürünü olduğumuz için kendi kökenimize bakıyoruz” dedi.

Çalışmalar sırasında ekip galaksilerin ne kadar uzakta olduğunu da hesapladı. Bu galaksilerden gelen ışığın bize ulaşması zaman alıyor. Bu yüzden, galaksiler ne kadar uzaktalarsa, astronomlar da onları o kadar geçmişe doğru gözlemleyebiliyor.

İncelenen altı gökada, teleskopların gözlem yeteneğinin sınırında. Bu sebeple de bu galaksiler bilinen en esi galaksiler arasında.

Yapılan ölçümler, ekibin Evren 550 milyon yaşındayken bu galaksileri gözlemlediklerini doğrulamasını sağladı.

Galaksilerin yaşını ve ne zaman var olduklarını bilmek de ilk yıldızların ne zaman doğduğunu hesaplamada yardımcı oldu.

Daha önce tek galaksilere yönelik tahminler yapılmıştı ancak bu bir grup galaksiye dayanan ilk anlamlı tahminlerin yapıldığı çalışma bu oldu.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Singapur 2026’dan itibaren SAF’ın aşamalı kullanımını zorunlu kılıyor

Singapur Ulaştırma Bakanı Chee Hong Tat yaptığı açıklamada, Singapur'un 2026'dan itibaren havayollarının düşük karbonlu sürdürülebilir havacılık...

Çin’in C919’u, Tibet Havayolları’na 40 uçak satışıyla Singapur Airshow’da uluslararası görücüye çıktı

Çin Ticari Uçak Şirketi (Comac) tarafından  üretilen yolcu jeti C919, uluslararası görücüye Singapur Airshow'da...

DHMİ Havacılık Akademisi Erzincan Eğitim Merkezi 2023 Yılında 837 Kişiye Eğitim Verdi

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından 2013 yılında Erzincan Havalimanı'nda hizmete açılan ve 2017...

Pegasus ve TEV, 1.000 kız öğrenciye üniversite bursu için imza attı

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk ve Türk Eğitim Vakfı Genel Müdürü Banu Taşkın,...

Adnan Menderes Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İzmir Adnan...

Air Moldova’nın İşletme Ruhsatı İptal Edildi

Moldova Sivil Havacılık Otoritesi, Air Moldova'nın işlevsel uçak eksikliği nedeniyle işletme ruhsatını (AOC –...

Fransız şirket son teknoloji yangın söndürme uçağı geliştiriyor

Günümüzde kullanılan yangın söndürme uçaklarının dezavantajları var ve teknolojik olarak güncel değiller. Genç Fransız...

SWISS Air uçuşunda bavuldan radyoaktif madde sızdı

İspanyol savunma kurumu Civil Protections'a göre, Salı günü İsviçre Uluslararası Hava Yolları'na (SWISS) ait bir...