İki ölümlü kazadan sonra uçuşu durdurulan Boeing 737 Max uçaklarına yönelik araştırmalar, kablolama ve motorlarla ilgili ek endişeleri ortaya çıkardı.

New York Times, Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) talebi üzerine Boeing’in iç denetiminin tamamlandığını ve denetimde iki kritik kablo demetinin birbirine çok yakın olabileceğinin tespit edildiği bilgisini verdi.

Uçakların burun aşağı dalışlarına yol açan yazılım kusurlarının giderilmesine yönelik çalışmalar devam etmekte olup henüz hizmete girmesi konusunda onaylanmamıştır.

737 Max motorları, pallerdeki olası zayıflık ve motorları yıldırım etkilerine karşı savunmasız bırakan bir üretim problemi nedeniyle de incelenmektedir.

Boeing beş ayda 346 kişinin yaşamını yitirdiği iki ölümlü kazayı takiben 737 Max uçağını tekrar servise hazırlamaya çalışıyor. Ancak süreç beklenenden uzun sürmekte ve soruşturmalar yeni endişeleri ortaya çıkarmaktadır.

New York Times, Boeing’in iç denetiminin Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) talebi üzerine tamamlandığını bildirerek 737 Max’in stabilizer’nı kontrol etmeye yardımcı olan iki kritik kablo demetinin birbirine çok yakın olmasının kısa devre potansiyeli yaratabileceği bilgisinin alındığını belirtti.

Boeing, bir kazaya neden olabilecek bir kısa devre içeren bir senaryonun gerçekten meydana gelip gelmeyeceğini belirlemek için hala çalışıyor. Üst düzey bir Boeing mühendisi yaptığı açıklamada anonim olarak bu tür sorunları bulmanın ve çözmenin olağandışı olmadığını ve kablolama düzeltmesinin nispeten basit olacağını söyledi.

İç denetim, uçuş ekiplerinin acil durumlara müdahale etmesinin ne kadar sürdüğüne dair yeni varsayımlar göz önüne alındığında, Boeing’in uçaklardaki tehlikelerin doğru bir şekilde değerlendirilip değerlendirilmediğini belirlemeyi amaçlamaktadır.

Uçaklardaki yeni yazılım uçakların burun aşağı dalışına sebep olacak hataları yaratarak ölümlü iki kazadan sorumluydu. Boeing’in yazılım düzeltmesi henüz onaylanmadı, ancak düzenleyiciler uçakların ilkbaharda uçabileceğini düşünüyor. American Airlines ve Southwest Airlines Nisan ayında ticari Max uçuşlarını planlıyor.

İki kaza sonrasında yapılan araştırmalar, Boeing ve FAA’nın endüstri standartlarına göre tasarlarken ve değerlendirirken yazılım hatalarına karşın yapacaklarını varsaydıkları kadar pilotların hızlı veya etkili bir şekilde yanıt vermediklerini tespit etti. Yeni varsayımlara göre, kablo tesisatının stabilizeri etkileyen bir kısa devreye neden olması halinde, uçağın burun aşağı dalış yapabileceği belirtilmiştir.

Kabloların sabitlenmesi gerekiyorsa, Boeing, kablo demetlerini bir kelepçe kullanarak ayırmanın uçak başına bir, iki saat süreceğini belirtmektedir. Ancak kablolamanın değiştirilmesi işlemi sırasında ek hasar meydana gelebileceğini ama Boeing bu olasılığın önlenebileceğini umuyor.

Buna ek olarak, motor üreticileri bir palin parçalanmasına neden olabilecek olası bir zayıflık tespit etti ve Boeing, yakıt deposunu ve yakıt hatlarını yıldırım düşmesinden koruyan panel kaplamasını işçilerin yanlışlıkla çıkarmasına neden olan bir üretim sorunu buldu.

Ancak hükümet yetkilileri, Boeing’in Mayıs ayında hizmete verilebilmesi için tüm emniyet gereksinimlerini karşıladığını göstermek zorunda kalacağı uçağın sertifikasyon testi uçuşunun Ocak ayının sonuna kadar tamamlanabileceğine inanıyor. Bu, düzenleyicinin son sınavı ve uçuşa verilmeden önceki son adımlardan biri olacaktır.

Alınan bilgilere göre MAX uçaklarının tekrar hizmete girmesi için beklenen tarihi en erken Nisan ayı olarak tahmin edilmektedir. Burada önemli olan konuşulan bu problemlerin tamamının tekrar gündeme gelmeyecek şekilde uçuşa geri dönmesi olacaktır.

Emniyetli Uçuşlar dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.