Boeing, tekrar uçabilmeleri için beş adet Jet Airways’in 737 MAX üzerinde çalışmaya başladı. Uçak önümüzdeki aylarda kiraya verenlere veya yeni müşterilere teslim edilecek ancak bunun önünde bir engel bulunmaktadır. Hindistan otoritesi henüz MAX’ın yeniden uçmasına izin vermediği için bu durum SpiceJet’in 13 MAX uçağının uçmasını engellemektedir.

Jet Airways, 2019’da kapanmadan önce Boeing’e büyük bir 737 MAX siparişi vermişti.

Times of India’nın raporuna göre Boeing teknisyenleri, beş adet 737 MAX’ı uçuşa hazırlamak için Hindistan’a geldi. Uçaklar Jet Airways’e aitti, ancak daha sonra havayolu şirketi Nisan 2019’da iflas ettikten sonra parası ödenmediği için kiraya veren şirket tarafından geri alınmıştı.

Uçaklar iki yıldır yerde olduğundan dolayı yapılması gereken çeşitli bakım ve kontroller Boeing ekipleri tarafından yapılarak uçuşa hazırlanacak ve ayrıca yeni sertifikalandırma sonrası gerekli kılınan yazılım ve donanım değişiklikleri de gerçekleştirilecektir.

Kiraya veren uçak sahibi işletmeler 737 MAX jetlerini Hindistan dışına götürmek için özel izin talep edebilmelerine rağmen ülke otoritesi henüz jetin yeniden uçuşuna müsaade etmediği için bunu gerçekleştiremiyorlar.

DGCA Başkanı Arun Kumar yaptığı açıklamada, uçağın performansıyla ilgili haftalık güncellemelerin alındığını, FAA ve EASA tarafından uçakların iadesinin onaylandığını belirtti.

Yeniden sertifikalandırmanın onaylanmaması nedeniyle SpiceJet’in 737 MAX uçaklarını tekrar hizmete verebilmek için beklemek zorunda kalacağından SpiceJet uçakların ana bakımı için Boeing teknisyenlerini çağıramıyor. Üstelik havayolu, uçuşları durdurulduğundan bu yana MAX için kira ödemediği için kiraya verenlerle yasal bir savaşa giriyor.

SpiceJet daha önce 737 MAX’ı Nisan ayına kadar tekrar gökyüzü ile buluşturmayı planlıyordu ama bu şimdi pek olası görünmemektedir. Havayolunun MAX filosunda 13 uçak bulunmakta ayrıca siparişlerinden Washington’da teslimatı beklenen birkaç 737 MAX’ı var.

Bununla birlikte, pandemi nedeniyle uluslararası uçuşların büyük ölçüde azalmasından dolayı, SpiceJet şimdilik yeterli kapasiteye sahip görünmektedir. Havayolu şimdi bunun yerine iç pazarda genişlemeyi ve düzinelerce yeni rota eklemeyi planlamaktadır.

Görüldüğü gibi MAX uçağını kullanan birçok ülkede uçmaya başlamasına rağmen birkaç kullanıcı ülkede henüz gerekli hazırlıklar tamamlanamamış ve ilgili ülke otoritelerince uçuş izini verilmemiştir.

Her şeye rağmen kısa süre içinde tüm ülkelerde hazırlıkların ve müsaadelerin tamamlanarak sürecin tamamlanacağı değerlendirilmektedir.

Sağlıkla Emniyetli uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.