The Aviation Herald’ın haberine göre, 4 Aralık 2020 günü Bangalore’den Guwahati’ye (Hindistan) SG-960 uçuşunu gerçekleştiren Spicejet’e ait VT-SLL tescilli Boeing 737-800 uçağı Guwahati havalimanına 02 pistine yaklaşmanın son kısmında yüksek bir alçalma oranı ile yerel saat ile 08: 16L (02: 46Z) Pist eşiğinin hemen öncesinde yer alan emniyet bölgesine 2.12G değeri ile sert bir şekilde temas eder ve devamında üç pist eşiği lambasına hasar verir ve başka bir olay olmaksızın iniş tamamlanır. Uçuş sonrası yapılan incelemede lastiklerden birinin kesildiği tespit edilir.

Hindistan DGCA, olayla ilgili soruşturma açarak ve her iki pilotun da soruşturma süresince uçuşunun askıya alındığını tebliğ eder. Havayolu, SG-961 dönüş uçuşunun operasyonel nedenlerden dolayı ertelendiğini bildirir.

SG-961 dönüş uçuşunu bekleyen yolculara, uçuş için kokpit ekibinin olmadığını bu yüzden Delhi’den gelecek ekibin bekleneceği söylenir. SG-961 seferi 9:45 saatlik gecikmeyle kalkış yapabilir.

İniş saatinde meydan hava durumu aşağıdaki gibidir.

VEGT 040230Z 00000KT 3000 BR FEW020 SCT100 19/17 Q1014 NOSIG=

Meteorolojik şartların uçuşa uygun olduğu ve verilen bilgilere göre uçakta olumsuzluk olmadığı görülmektedir. Yaklaşmanın son kısmında “istikrarlı yaklaşma kriterlerinin” kaybedilmesi nedeniyle yüksek alçalma oranı ile pist eşiği öncesine sert şekilde temas edilerek inişin tamamlandığı değerlendirilmektedir. Bu kısıtlı bilgiler nedeniyle sadece yaşanan olayın olası bir sebebidir. Kesin değerlendirme Hindistan DGCA’nın incelemesi sonunda yayınlanacak olay raporunda yer alacaktır.

Bu olaydan çıkarılacak ders, “İstikrarsız yaklaşma halinde tereddüt etmeden pas geçilmelidir” kuralı asla unutulmamalıdır.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.