Hindistan’da düşük maliyetli taşıyıcı SpiceJet, 737 Max uçağının tek işletmecisidir; filosunda 12 Max uçağı bulunmaktadır.

Bir SHGM yetkilisi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM), uçuşu durdurulmuş Boeing 737 Max uçaklarının Hindistan semalarına dönmesine izin vermeden önce kendi durum tespitini yapacağını söyledi.

Mart 2019’dan bu yana iki ölümlü kazanın ardından uçuşu durdurulan Boeing 737 Max uçaklarının, pilotlar için önerilen 737 Max eğitim kılavuzlarının yayınlanması sonrasında ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından uçuşuna izin verilebilir.

FAA dahil birçok düzenleyici, uçağın tekrar uçmasını onaylamadan önce uçağı ve yeni eğitim yöntemlerini gözden geçiriyorlar. Ancak FAA, ticari uçuşa başlanmasına yönelik bir tarih vermedi.

737 Max uçaklarının tekrar ticari uçuşa verilmesi için FAA ve EASA (Avrupa Birliği Havacılık Emniyeti Ajansı) gibi ABD ve Avrupa kurumlarından onayların beklendiğini, 737 Max uçağını Hindistan’da uçuran pilotların, uçuşlarına izin verilmeden önce zorunlu olarak simülatör eğitiminden geçmelerinin gerekeceğini söyledi.

Ajansın 6 Ekim tarihli bir raporuna göre, geçen hafta FAA, 737 Max pilotları için, tam uçuş simülatörlerinde birkaç senaryo da dahil olmak üzere, ilgili kontrol listelerinin ve materyallerin incelemelerinin ardından yeni asgari eğitim önermişti. FAA raporunun bir kopyası Mint tarafından incelendi.

Boeing’in, 737 MAX’ı emniyetli bir şekilde hizmete sokmaya çalışırken beklentileri karşılamak için FAA ve diğer küresel düzenleyicilerle yakın bir şekilde çalıştığı belirtildi.

SHGM, bu uçakları Hindistan semalarında yeniden uçabilmesi için yeniden onaylamadan önce kendi testlerini gerçekleştirecek.

Hindistan örneğinde olduğu gibi MAX uçağını kullanan havayollarının ülkeleri otoriteleri ileriye dönük planlarını kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyorlar. Kısa bir süre sonra ülkemiz Sivil Havacılık Otoritesinin de konuya ilişkin aydınlatıcı bilgileri vereceğini ümit ediyoruz. Hava yolu yolcuları da en az bizler kadar gelecekte uçacakları uçağın emniyetli olup olmadığını merak etmekteler ve bu bilgiyi öğrenme hakları olduğunu kabul etmek lazım.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.