Nisan ayında elektriki sorun nedeniyle uçuşları durdurulan MAX uçaklarının hizmete geri dönüşünün önü açıldı. Boeing, yaklaşık 100 adet 737 MAX uçağını etkileyen bir elektriki topraklama sorununun düzeltilmesi için ABD düzenleyicisinden onay aldı. Bir FAA yetkilisi bu haberi doğruladı.

Boeing, 12 Mayıs Çarşamba günü düzeltmeye ilişkin iki bülteni havayollarına gönderdi. Duyuru, özellikle seyahat talebinin arttığı yaz seyahat sezonundan önce uçakları tekrar hizmete sokmayı bekleyen ABD hava taşıyıcıları ve etkilenen diğer havayolları için bir rahatlama niteliği taşımaktadır.

FAA yöneticisi, MAX’ın emniyetinden tamamen emin olduğunu söyledi. Elektrik sorununun, Boeing’in MAX üretimini hızlandırmak için çalışırken bir üretim yöntemini değiştirmesinden sonra ortaya çıktığı bildirildi. Bu sorun, yakın zamanda üretilen bazı uçaklarda kokpitte bulunan bir yedek güç kontrol ünitesi ile bağlantılıydı. Yeni uçakların teslimatını da durduran sorunun kokpitte bulunan iki panelde olduğu tespit edildi.

İlk üç ABD 737 MAX operatörü, Southwest Airlines, American Airlines ve United Airlines, Boeing’den gelen bildirimden sonra 60’tan fazla jeti hizmetten çekmişti. Bu sorundan 109 MAX-8 ve MAX-9 uçağı etkilenmişti. Çoğunluğu ABD’de Southwest Airlines, American Airlines ve United Airlines’ta olmak üzere Cayman Airways, Copa Airlines, GOL Linhas Aereas, Iceland Air, Minsheng Leasing, Neos Air, Shanding Airlines, SilkAir, Spice Jet, Sunwing Airlines, TUI, Turkish Airlines, Valla Jets Limited, WestJet Airlines ve Xiamen Airlines’ ait MAX uçaklarıda etkilenmişti.

Haberde belirtildiği gibi 12 Mayıs Çarşamba günü elektriki sorunun nasıl çözümleneceğine ilişkin Servis Bülteni etkilenen tüm kullanıcılara iletilmiştir. Dolayısıyla kısa süre içinde tüm MAX uçaklarının emniyetle uçuşa devam edeceği değerlendirilmektedir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza inceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.