Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Borajet Patronuna Haklarını Helal Etmediler

Borajet Havayollarını Yalçın Ayaslı’dan 280 milyon dolara satın alan ve sonrasında faaliyetlerini durduran SBK Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran’ın, Beyoğlu Piyalepaşa semt pazarında  satıcıların tezgahındaki her şeyi satın alarak bu malları ücretsiz olarak halka dağıttığı haberinin ardından Borajet ile ilgili tartışmalar yeniden alevlendi.

Özellikle Borajet’ten bilet alıp şirketin kapanması nedeniyle uçamayanlar (uçuşları THY’ye aktarılan yolcular da mağduriyet yaşıyor), Şirketin kapanmasıyla işsiz kalıp şimdiye kadar çıkış tazminatını alamayan çalışanların sosyal medyadaki öfkesi doruk noktasına çıktı.Semt pazarındaki meyve ve sebzelerin halka ücretsiz dağıtılmasının “show” olduğunu belirten bazı çalışanlar, haklarımızı helal etmeyeceğiz paylaşımında bulundular. Borajet’te yaklaşık 500 kişi çalışıyordu.

Öte yandan, kokpit.aero‘nun Azerbaycan’dan yayın yapan Yeni Müsavat’a dayandırdığı habere göre, ilginç bir iddia ortaya atıldı. SBK Holding’in asıl patronunun Ermeni Levon Termendzyan olduğu, şirketin Ermenistan’a uçuş planladığı iddia edildi.

Yaklaşık 500 kişinin çalıştığı Borajet, 29 Aralık 2016 tarihli Hisse Devir ve Kâr Paylaşım Sözleşmesinin imzalanmasıyla el değiştirdi. Bir süre sonra ortaya çıkan yüksek miktarda borçlar anlaşmazlığa neden olunca, Şirketin yeni sahibi SBK Holding, tüm hesaplarda dolandırıcılık yapıldığı iddiasıyla eski patron Yalçın Ayaslı’ya dava açmak üzere adli işlemleri başlattı. Gerekçe ise devir öncesi tablodan çok farklı ve daha yüksek meblağlı bir borç tablosuyla karşılaşılmasıydı. Konu taraflar karşılıklı olarak yargıya taşındı.

Yukarıda yer alan ve eğik yazıyla belirtilen bölüm Yalçın Ayaslı adına vekaleten
Av. Ayşe Hergüner Bilgen tarafından altta yer alan şekilde düzeltilmiştir.

Borajet hisseleri, SBK Holding’in nihai sahibi olduğu Bugaraj adlı şirket tarafından,   Müvekkil Yalçın  Ayaslı’ya herhangi bir bedel ödenmeksizin devir alınmıştır. Yalçın Ayaslı ile Bugaraj şirket borçlarının paylaşılması yönünde bir anlaşma  ile hisse devrini gerçekleştirmişlerdir. Yalçın Ayaslı  220 milyon Doları aşan yatırım yaptığı Borajet’i, bila bedel ve hatta banka borçlarını da ödeme taahhüdünde bulunarak devretmiş ve bunu da bölgesel havacılığın devamı ve çalışanların mağdur olmaması için yapmıştır. Taraflar arasındaki ihtilaf hali hazırda yargı önünde devam etmekte olup, Bugaraj iddialarının   doğruluğu yargı önünde kanıtlanmamıştır.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR