ARŞİV

British Airways’de üç sendika ile sürdürülen görüşmeler tıkandı, bir sendika grev kartını masaya sürdü. Ağustos ayında British Airways yolcuları yerde kalabilir.

İngiliz Havayolu Pilotları Derneği (Balpa), Unite ve GMB  sendikaları ödemeler, kar paylaşımı ve kurumsal imkanlar üzerine geçtiğimiz kasım ayından beri görüşme halindeydi. Tarihte ilk kez, pilot, kabin memuru ve teknik çalışanların beraber temsil edildiği görüşmelerde sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz yıl 1,95 milyar Avro faaliyet karı elde eden British Airways’in önerisi sendikalar tarafından çok az bulurken temel paylaşımlarda ve çalışanların emeklerinin karşılığını alamayacağı noktasında itiraz edildi.

En son mayıs ayında teklifini ileten British Airways’in teklifini düşük bulan Balpa greve gidilmesi için oylama yapılmasına karar verdi. Buna göre British Airways’de görev yapan Balpa üyesi pilotlar 26 Haziran-22 Temmuz arasında kurulacak sandıklarda sendikanın greve gidip gitmemesi konusunda oy kullanacak. Sandıktan grev kararının çıkması durumunda grevin en erken 5 Ağustos tarihinde başlaması öngörülüyor.

Grev konusunda hem sendika hem de British Airways görüşmelerin sürdürüleceğini belirtilirken kabin memuru ve teknik çalışanların üye olduğu sendikalar da greve gitme konusunu gündeme getirdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.