Çin Type 002 Uçak Gemisi

Pekin yönetimi, 2035 yılına kadar donanmanın modernizasyonu projesi kapsamında altı uçak gemisinden oluşan bir güce ulaşmayı hedefliyor. Çin, nükleer uçak gemilerinde ABD’ye benzer şekilde elektromanyetik fırlatma sistemi kullanmayı da planlıyor.

Çinli askeri uzmanlara dayandırılarak South China Morning Post’ta yer alan habere göre Çin, ABD ile arasındaki yarış kapsamında 2035 yılına kadar dördü nükleer güç kullanan olmak üzere altı adet uçak gemisine sahip olmayı planlıyor.

Çinli uzmanlara göre Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri yaklaşık on yıl sonra nicelik olarak ABD ile başa baş konuma gelmiş olacak. Ancak uzun yıllardır uçak gemisi kullanma tecrübesine sahip olan ABD ile aradaki tecrübe farkının ise hala ciddi boyutlarda olacağı değerlendiriliyor.

Çin’in önümüzdeki dönemde inşa etmeyi planladığı tüm uçak gemilerinde ABD Donanmasındaki ile benzer şekilde elektromanyetik katapult sistemi kullanılması planlanıyor. ABD tarafından kullanılan ve EMALS olarak bilinen elektromanyetik katapult sistemi geleneksel buhar tahrikli sistemden daha çok uçağı kısa süre içerisinde havalandırabiliyor.

Çin’in şuan aktif olarak hizmette Liaoning (eski Varyag uçak gemisi) olarak bilinen Type 001A sınıfı uçak gemisi bulunuyor. Bunun yanında benzer tasarıma sahip ilk uçak gemisini suya indiren Çin seyir testlerine devam ediyor.

Çin Deniz Kuvvetlerinden emekli Wang Yunfei “Çin’in nükleer güç kullanan uçak gemilerinin 2035 yılınan kadar donanmaya katılması planlanıyor. En az altı adet olacağı planlanan nükleer uçak gemilerinden en fazla dört adedi ön hatta yer alacak şekilde planlandı. Ülkemiz ABD ile eş seviyeye gelene kadar geliştirmeye devam etmek zorunda.” dedi.

Deniz gücünü açık denizlerde güçlü şekilde bayrak dalgalandıracak seviyelerde tutmak isteyen Pekin yönetimi Type 002 tipi dizel motorlara sahip ikinci uçak gemisinin deniz testlerine devam ediyor. Yunfei bu noktada program bütçelerinde kesintiye gidilemeyeceğini büyümedeki yavaşlama ya da ABD ile ticaret savaşlarının bu programları etkilemeyeceğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ordunun 2035 yılına kadar modernizasyon çalışmalarını tamamlama ve de 2050 yılına kadar Dünyanın lider askeri gücü konumuna gelme emri çerçevesinde hareket eden Çin ordusu Deniz Kuvvetlerine ayrı bir önem veriyor.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.