Amerikan Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) uydu üzerinden konumlandırma sistemlerinin ortak ismi olmuş durumda. Çin’in geliştirdiği küresel konumlandırma sistemi BeiDou’nun küresel kapsama alanına eriştiği duyuruldu.

ABD Hava Kuvvetleri tarafından kontrol edilen GPS sistemine karşılık olarak Rusya’nın geliştirdiği GLONASS ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından geliştirilen Galileo’nun ardından son Çin’in geliştirdiği BeiDou kullanıma hazır. 2000 yılında ilk BeiDou uydusunun fırlatılması ile başlayan süreç 43 uydu ile tam Dünya kapsama alanına ulaşmış durumda. 2020 yılında resmen hizmet vermeye başlayacak sistem bazı eski uyduların yenileri ile değiştirilmesi ile 35 uyduya sahip olacak.

Çin Neden BeiDou’ya İhtiyaç Duydu?

Küresel konumlandırma sistemlerinin temel ihtiyaç kaynağı genel olarak askeri ihtiyaçlardır. BeiDou öncesinde Çin askeri sistemlerinde ABD kaynaklı GPS ve Rus GLONASS sistemlerini kullanıyordu. ABD’nin bölgesel olarak bu sistemi kapatması ya da hassasiyetini düşürmesinden endişe eden Çin yönetimi BeiDou küresel konumlandırma sisteminin geliştirilmesine karar verdi.

Askeri ihtiyaçların yanı sıra Çin yönetimi BeiDou’yu ücretsiz ve açık bir sistem olarak ticari kullanıcıların tercih ettiği GPS alternatifi bir sistem olarak görüyor. Özellikle Çin merkezli elektronik şirketlerinin GPS ile birlikte BeiDou’yu kullanan mobil cihazlar üretmesi ilk hedefler arasında.

GPS ve BeiDou Arasındaki Hassasiyet Farkı Ne Kadar?

Çin yönetiminden yapılan bilgilendirmede mevcut BeiDou sisteminin tamamlandığında en az GPS kadar hassas olacağı açıklandı. Mevcut 43 uydu ile BeiDou 10 metre hassasiyet ile çalışırken GPS sistemi 7,8 metre hassasiyete sahip. 2020 yılına kadar bazı eski uyduların sistemden çıkarılarak yenilerinin eklenmesi ile BeiDou sisteminin de 8 metre altında hassasiyete ulaşması hedefleniyor.

Kaynak: www.bagimsizhavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.