Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkÇıplak aramaya maruz kalan kadınların Qatar Airways'e açtığı dava reddedildi

Çıplak aramaya maruz kalan kadınların Qatar Airways’e açtığı dava reddedildi

Çıplak aramaya maruz kalan kadınların Qatar Airways’e dava açmasının ardından Avustralya’daki bir mahkeme, havayolu şirketinin küresel seyahati düzenleyen yasalar kapsamında kovuşturmaya tabi tutulamayacağını açıkladı.

2021’de Avustralya Federal Mahkemesi’ne başvuran 5 kadın, “yasadışı fiziksel temas” ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma iddialarıyla devlete ait havayolu şirketine dava açmıştı. Kadınlar olayın kendilerini travmatize ettiğini söylemişti.

Kadınlar, Ekim 2020’de Doha Havalimanı’nda gizliliklerini ihlal eden aramaya asla rıza göstermediklerini belirtmişti. Avukatları, kadınların Katarlı yetkilileri ve ulusal havayolu şirketini dava ettiğini Kasım 2021’de açıklamıştı.

Ancak çarşamba günü yargıç John Halley, çok taraflı bir anlaşma olan Montreal Sözleşmesi uyarınca havayolunun yükümlüğünün yolcuların ölümü veya yaralanması durumunda ortaya çıkması nedeniyle Qatar Airways’in davada sorumlu tutulamayacağını söyledi.

Yargıç, kadınların devlete ait Qatar Airways’e karşı yaptığı savunmanın, havayolu yükümlülüğünü düzenleyen uluslararası protokollere uymadığını ifade etti.

Halley şöyle dedi: “Münhasırlık ilkesinin, davacıların Qatar Airways’e karşı herhangi bir tazminat talebinde bulunmalarını engellediği sonucuna varmam, davacıların Qatar Airways’e karşı ileri sürmeye çalıştığı iddialara tam bir cevap niteliğinde.”

Yargıç Halley havayolu personelinin, bir grup kadını uçaktan indiren Katar polisinin ve pistteki ambulanslarda muayeneleri gerçekleştiren hemşirelerin eylemlerini etkilemiş olamayacağını da sözlerine ekledi.

Mahkeme kararında bu önermenin “‘hayal ürünü, önemsiz, mantıksız, ihtimal dışı, zayıf’ diye nitelendirilebileceği” belirtildi.

Yargıç, Katar Sivil Havacılık Otoritesi aleyhine açılan davanın devam edemeyeceğini ancak Hamad Uluslararası Havalimanı’nın işletmecisi Katar Havalimanları İşletme ve Yönetim Şirketi’ne (MATAR) açılan davanın devam edebileceğini de ekledi.

Kadınları temsil eden avukat kararın açıklanmasının ardından temyize gitmeyi düşündüklerini söyledi.

Avukat Damian Sturzaker “Öte yandan havalimanı işletmecisi MATAR’a açılan davanın hâlâ devam ettiğini belirtmek isteriz. Müvekkillerimin taleplerini dile getirmeyi sürdürme kararlılığı azalmadı” dedi. Dava 10 Mayıs’ta yeniden görülecek.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Qatar Airways CEO’su Badr Mohammed Al Meer’den, Airbus ve Boeing’e uyarı!

Qatar Airways CEO'su Badr Mohammed Al Meer, üreticiler Airbus ve Boeing'in, havayollarının seyahat talebini...

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı Bağımsız Havacılar ailesi olarak kutluyoruz.“Gençler, Cesaretimizi...

Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Erzincan Yıldırım...

Boeing’in gösterişten uzak başkanı CEO avıyla dikkatleri üzerine çekiyor

Halef seçimi Boeing yöneticileri için en önemli kararlardan biri...Boeing Co.'nun yönetim kurulu, ABD'li uçak...

Uçakta yumruklar konuştu (video)

Japonya'nın düşük maliyetli havayolu ZIPAIR ait Boeing 787 tipi uçakta yaşanan karşılıklı yumruklaşma bir...

Türk Hava Yolları Afganistan seferlerini yeniden başlatıyor

Türk Hava Yolları (THY) 21 Mayıs’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarını yeniden başlatacağını duyurdu.Havayolu şirketi,...

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı

Kırgızistan Devlet Kuruluşu “Kyrgyzaeronavigatsia”, Bölgesel Hava Seyrüsefer Emniyeti Koordinasyon Platformuna (SOCEA) katıldı.DHMİ Genel Müdürlüğünde...

Sabiha Gökçen Havalimanı için teklif

Sabiha Gökçen Havalimanı 4 milyar dolarlık dev bir anlaşma ile yeni sahiplerine kavuşabilir. Malezya...