Bölgesel Havalimanı inşaatı durdu, Adana Havaalanı’nın önü açılıyor

Adanamedya.com’da yer alan habere göre son gelişmeler Adana Şakirpaşa Havaalanı’nın kalıcı olacağına ilişkin önemli ipuçları vermeye başladı. Yapımına 2011 yılında Tarsus’ta başlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı kredi sorunu nedeniyle yine durdu. Adana Şakirpaşa Havaalanı’nın yıllardır çözülemeyen mania sorununun aşılmasına dönük ciddi adımlar atılmaya başlandı. Mania sorunu yaratan Yeni Emniyet Müdürlüğü binasının son 6 katının yıkılmasına karar verildiği Vali Büyük tarafından açıklandı. Bütün bu gelişmeler gelecekteki konumu tartışılan Adana Şakirpaşa Havaalanı’nın işlevini sürdüreceğine işaret olarak yorumlandı.

ADANA HAVAALANI KURTULUYOR

Adana’yı 5 yıldır meşgul eden maina sorununun çözümü için “yıkım” kararı alınması Adana Şakirpaşa Havaalan’nın geleceği açısından kenti umutlandırdı. 2010 yılında Adana’da yeni bir Emniyet Müdürlüğü binası yapımına başlandı. Ancak yapının kaba inşaatı bitirildiğinde “mania”, yani uçakların havaalanına inişlerinde güvenlik sorunu olduğu iddiası ortaya atıldı.

4 YIL ÖNCE GÖZDEN DÜŞMÜŞTÜ

Eş zamanlı olarak Mersin’in Tarsus ilçesinde Çukurova Uluslararası Havalimanı projesi ihale edildi ve temeli atıldı. Adana Şakirpaşa Havaalanı’nın gözden düşmesi ve Çukurova Uluslararası Havalimanı yapımının aynı döneme denk gelmesi Adana’da “Havaalanımızı kaybediyoruz” psikolojisine soktu. Uzun süre Adana Havaalanı’nın kapanıp kapanmayacağı tartışıldı.

İŞLER BEKLENDİĞİ GİBİ GİTMEDİ

Ancak bir süre sonra Çukurova Uluslararası Havalimanı’nda işler beklendiği gibi gitmedi. Kredi sıkıntısı nedeniyle çalışma durdu. Sonra sorun aşılır gibi oldu, fakat geçen yıl yeniden çalışmalar durduruldu. 500 bir avroluk yatırıma ara verildi, çalışanların büyük bölümü ücretsiz izne gönderildi, makinalar parka çekildi. Bir daha da çalışmalara başlanamadı.

MANİMA SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Çukurova Uluslararası Havalimanı inşaatında bunlar yaşanırken, Adana Şakirpaşa Havaalanı’nın mania sorunu yeniden gündeme geldi. Bu kez olumlu gelişmeler oldu. Kaç kez yıkılması yönünde kararlar alınan Döşeme Mahallesi’ndeki 14 katlı Yeni Emniyet Müdürlüğü binası inşaatının son 6 katının kesin olarak yıkılacağı kararı Adana Valisi Mustafa Büyük tarafından açıklandı.

YENİDEN İLGİ ODAĞI OLDU

Tarsus’taki Çukurova Uluslararası Havalimanı inşaatına başlanırken gözden çıkarılılan, akibetinin ne olacağı bilinmeyen Adana Şakirpaşa Havaalanı’nın son gelişmelerden sonra yeniden ilgi odağı olması Adanalı’yı “Havaalanımız kurtuluyor” beklentisine soktu. Şimdi, “Bölgesel havaalanı inşaatının durması Şakirpaşa Havaalanı’nı kurtardı” yorumları yapılıyor.

İnşaat 4 yıldır mühürlü

Son 6 katının yıkılmasına karar verilen Valilik yanındaki Emniyet Müdürlüğü binasının yapımına 2010 yılında başlandı. 14 katlı olarak yapımına başlanan binanın mania yani uçakların iniş kalkış güzergahı hesaplanmadan yapıldığı öne sürülüyor. Bina kaba inşaatı bittikten sonra bu sorundan dolayı mühürlendi. Sorun uzun süre sürüncemede bırakıldı. Ancak Vali Mustafa Büyük’ün “yıkılacak” açıklaması ile sorunun bir şekilde çözülmesine karar verdiği anlaşılıyor.

Bakan da ‘yıkılacak’ dedi ama…

Mania sorununa karşın binaya ruhsat veren dönemin Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk çok eleştirilmişti. Aynı Azim Öztürk, sorunun çözümü için de çok çaba harcadı. Hatta dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan randevu alınarak bir heyetle ziyaret edildi. Binali Yıldırım, binanın 6 katının yılmasına yönünde talimat vermesine karşın bu karar uygulanmadı.

“Pist uzatılsın” formülü

Sorunun binada yıkım yapılmadan çözümü için de çeşitli fikirler ortaya atıldı. Bunlardan en çok konuşulanı ise pistin uzatılması formülü oldu. Adana Şakirpaşa Havaalanı pistinin uzatılmasının mania sorununu çözeceği öne sürülse de bu yöntem asla denenmedi. Sonuç olarak sorunun çözümü için yine yıkım yapılması kararı alındı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.