Tunceli Valiliği 18 Nisan Salı günü Tunceli kırsalında düşen Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait helikopteri arama çalışmaları hakkında açıklamada bulundu.

Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada saat saat yaşanan gelişmeler ve katılan ekiplere dair bilgi verildi. Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklama şu şekilde

Tunceli İl Jandarma Komutanlığına bağlı Pülümür-Dağyolu Jandarma Karakol Komutanlığından Ovacık ilçesine personel sevki maksadıyla saat 11.35’te havalanan Emniyet Genel Müdürlüğüne ait (1) adet Sıkorsky helikopterinden saat 11.43’den itibaren radar sisteminden sinyal alınamadığı, Ankara Hava Trafik Kontrol Merkezi tarafından Tunceli İl Jandarma Komutanlığına saat 12.40’da bildirilmiştir.

Olayın öğrenilmesine müteakip saat 13.10’da Tunceli İl Jandarma Komutasında (2) Sıkorsky helikopter ile (1) JÖH Timi son sinyalin alındığı Çambulak Jandarma Karakol Komutanlığı ve Kocatepe Jandarma Karakol Komutanlığı arasında bulunan Mahmut Boğazı bölgesinde arama-kurtarma faaliyetine başlamıştır.

Diyarbakır Hava Üssünden (1) kasa arama-kurtarma uçağı bölgede role görevi yapmak ve arama/kurtarma faaliyetine destek olmak maksadıyla saat 13.25’de kalkış yaparak, saat 15.05’de Kara Kuvvetlerine ait (1) adet İKU bölgede görüntü aktarımı yapmaya başlamıştır.
Kaybolan helikopterin düştüğü değerlendirilen noktaya takviye birlik olarak Pülümür Jandarma Asayiş Komando Komutanlığında bulunan (4) Tuzla Jandarma Komando TİMİ, Kocatepe Jandarma Karakol Komutanlığından (1) JİG TİMİ, (1) Güvenlik Korucusu TİMİ, Geyiksuyu Jandarma Komando Komutanlığından (1) Komando TİMİ ve (6) kişilik AFAD ekibi bölgeye sevk edilmiştir.

İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğümüzden (2) PÖH TİMİ takviye kuvvet olarak hazır olarak bekletilmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğünce saat 13.32’de bilgi alınmasına müteakip, saat 13.33’de bölgeye en yakın istasyon olan Pülümür 112 Acil Servisinden (4×4) ambulans ile ilk ekip olay bölgesine yönlendirilmiştir. Hemen akabinde saat 13.34’te Tunceli il merkezinden (1) UMKE (4×4) araç ile, (2) Ambulans (1’i 4×4 diğeri Jeep) olay bölgesinde hareket etmiştir. Saat 13.35’te bölgeye yakın Nazımiye 112 Acil Servisten (1) adet (4×4) ambulans, saat 13.40’da Pülümür’den (2) adet ambulans ve ekip, il merkezimizden saat 14.30’da (1) adet ambulans, saat 16.30’da Sonw-Track (Paletli Ambulans) ve (1) ekip bölgeye yönlendirilmiştir.
İl Sağlık Müdürlüğünce komşu illerle koordine kurularak;
Erzincan ilinden; (2) UMKE aracı ve ekibi, (1) adet ambulans
Erzurum ilinden; (1) UMKE aracı ve ekibi
Elazığ ilinden; (1) UMKE aracı ve ekibi, (2) adet ambulans gönderilmesi sağlanmıştır.
Toplam olarak olay bölgesinde ve komuta merkezinde (35) ilimiz personeli ve (21) komşu iller personeli olmak üzere toplamda (56) personelimiz görevlerini yerine getirmek için çalışmışlardır.

Kaza Haberi alınır alınmaz bölgeye Tunceli AFAD İl Müdürlüğü arama ve kurtarma faaliyetleri için (15) personel, (2) kurtarma aracı, (4) tane (4×4) araç, (1) kar motoru, (1) tane (8×8) amfibik araç yönlendirilmiştir. Diyarbakır AFAD’tan (15) personel, (3) kurtarma aracı, (1) tane (8×8) amfibik, Erzincan AFAD tan (13) personel, (3) kurtarma aracı, (1) amfibik ,(1) kar motoru, Erzurum AFAD’tan (6) arama ve kurtarma personeli (1) araç, Bingöl AFAD’tan (5) arama kurtarma personeli, (1) kurtarma aracı, Malatya AFAD’tan 4 arama kurtarma personeli (1) kurtarma aracı, (1) amfibik araç Elazığ AFAD (7) arama kurtarma personeli (3) kurtarma aracı, (1) amfibik araç olmak üzere toplamda (65) arama ve kurtarma personeli (dağcılık eğitimi almış), (18) kurtarma aracı, (5) amfibik (8×8) araç, (2) kar motoru ile müdahale yapılmıştır.

Olay bölgesine ulaşan Tunceli AFAD ekipleri kış aylarında vatandaşlarımızın yaşamadığı Sarıgül Köyünden yolların kapalı olması nedeni ile (13,5) km’lik bir mesafe yaya olarak intikal etmeleri sonucu helikopterin düşmüş olduğu noktanın karşı yamacına varmış, helikopterle göz teması sağlanmış lakin aşırı tipi ve soğuk dolayısıyla hipotermi tehlikesinden jandarma komando timleri ile birlikte güçlükle çalışmalar devam ettirilmiştir. Saat 19.30 itibari ile İl AFAD Müdürümüz ve İl Jandarma Komutanımız istişaresi sonucu olay yerine tam donanımlı (25) kişilik AFAD arama ve kurtarma personelinin hava şartlarının meteorolojiden alınan bilgilerde 01.00’dan sonra düzeleceği, 04.00 ‘da ise helikopterle AFAD arama ve kurtarma personelinin olay yerine naklinin mümkün olacağı anlaşılmış ve (25) kişilik ekip arama/kurtarma malzemeleriyle hazır bekletilmiştir. Tunceli İl AFAD müdürünün talimatı ile alternatif olarak hazırlanan ikinci kurtarma için Sarıgül Köyü’ne varmadan sağa doğru giden dağ yolu sabaha kadar açma çalışmaları yapılmıştır.

İl Özel İdaremizce kaza haberinin saat 13.40 sıralında alınmasıyla birlikte geçiş güzergâhında yolların açılması için talimatlar verilmiştir. Yol ve hizmetler şube müdürü ile birlikte (3) Dozer, (1) Loder, (1) Greyder, (2) Treyler, (4) Pikap (1) Akaryakıt tankeri ve personelleri saat 15.00’da bölgede çalışmaya başlamıştır.

Yapılan çalışmalar sonucunda saat 20.00’da kış aylarında vatandaşlarımızın yaşamadığı Sarıgül Köyüne ulaşılmıştır. Sarıgül Köyünde arama/kurtarma ekipleri ve güvenlik güçleri ile koordine kurulmasına müteakip kazanın olduğu en yakın bölgeye ulaşabilmek için çalışmalara devam edilmiş ve saat 03.00’da enkaza en yakın bölgeye ulaşılmıştır.

Sabah 05.30 itibari ile; Cumhuriyet Savcısı, Olay Yeri İnceleme ekipleri, JÖH, PÖH ve (25) kişilik AFAD ekibi ile birlikte toplamda (40) kişilik bir ekiple olay yerine ulaşılmıştır. Arama/kurtarma ekiplerimizin, olay yeri inceleme ekiplerimizin, güvenlik güçlerimizin ve Cumhuriyet Savcısının kamera kayıtları altında yaptıkları ilk incelemede, helikoptere yönelik herhangi bir terör saldırısı veya dışardan bir müdahalenin olmadığı, kazanın olumsuz hava koşullarından kaynaklandığı anlaşılmıştır.

Adli Tıp Kurumunda yapılan ön otopsi incelemelerinde şehit olan kahraman personellerimizin helikopterin yere çakıldığı ilk anda şehit oldukları değerlendirilmektedir. Ekiplerimizce yapılan 1 saat 25 dakikalık teknik çalışma ile 12 şehidimiz sıkıştıkları helikopterden çıkartılmıştır.
İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğünden polis memurlarımız şehitlerimizin naaşlarının alınmasında olay mahallinde görev yapmışlardır. Saat 06.00’dan itibaren şehitlerimizin naaşları enkaz bölgesinden alınarak Elazığ Adli Tıp Kurumuna helikopter ile götürülmüştür.

Helikopter enkazının olay mahallinden kaldırılması çalışmaları olumsuz hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilememekte olup havaların düzelmesine müteakip helikopter enkazı bölgeden kaldırılacaktır.

Olay gerçekleştiği andan itibaren, Sayın Bakanımız, Sayın Müsteşarımız ve AFAD Başkanımız ile sürekli irtibat kurularak, talimatlar doğrultusunda gerekli değerlendirmeler yapılmış, istişarelerde bulunulmuş ve süreç yürütülmüştür.

Helikopter kazası gerçekleştiği andan itibaren gerek araç gerekse personel konusunda takviye görevlendirmeler yapan Diyarbakır, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Bingöl ve Malatya Valilerimize şehitlerimiz ve aileleri adına teşekkürlerimizi sunarız.

Helikopter kazası sonucu görev alanına göre faaliyetlerde bulunan tüm birimlerimiz görevlerini gerekli özveri ve ihtimamı göstererek çalışmışlardır. Özverili çalışmalarından dolayı görevli tüm personellerimize teşekkür ederiz

Tunceli Valisi olarak; Jandarma Bölge Komutanımız, Vali Yardımcımız, İl Emniyet Müdürümüz, Cumhuriyet Başsavcımız, Ağır Ceza Başkanımız ve diğer arkadaşlarımızla birlikte Jandarma Harekat Merkezinde gerçekleşen helikopter kazasının vuku bulmasından itibaren kahraman şehitlerimizin naaşları enkaz bölgesinden çıkartılana kadar görev alınmış ve benim koordinemde iş ve işlemler titizlikle takip edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.