Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkDHMİ 89’uncu Yaşını Kutluyor

DHMİ 89’uncu Yaşını Kutluyor

1933 yılından günümüze farklı isim ve statülerde görevine devam eden Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) 89’uncu yaşını kutluyor.

Türkiye sınırları içindeki havalimanlarının işletilmesi ve Türk hava sahasındaki trafiğin düzenlenmesi ve denetimiyle görevli kamu iktisadi kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdüren kurum işletmesindeki 50’den fazla havalimanı ile Türk havacılığına hizmet veriyor.

DHMİ’nin 89’uncu kuruluş yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayınlayan DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Keskin şunları kaydetti.

Kıymetli mesai arkadaşlarım,

Tüm dünyanın imrenerek takip ettiği büyük proje ve eserler gerçekleştiren bir kuruluş olmanın haklı gururuyla; bugün, DHMİ’nin 89. yıl dönümünü idrak ediyoruz.

Kuruluşumuz, insan ömrü için uzun, devlet ve kuruluşlar için kısa sayılabilecek bu süreye birbirinden değerli proje ve yatırımları sığdırma başarısını gösterdi. Özellikle son 20 yılda, Sayın Cumhurbaşkanımızın eşsiz vizyonundan aldığımız güç ve Bakanlığımızın önderliğinde hayata geçirdiğimiz sivil havacılığa çağ atlatan yatırım ve hizmetlerle Türkiye,  küresel havacılığın merkezi haline gelmiş bulunuyor.

Başta İstanbul Havalimanı olmak üzere ülkenin bütünsel kalkınmasının parlak sembolleri haline gelen; halkımızın hayatını kolaylaştıran, refahını artıran büyük eserlere yenilerini ekleyerek geleceğe yürüyüşümüzü kararlılıkla sürdürüyoruz.  Yurdu ağ gibi saran modern, yolcu ve çevre dostu havalimanlarımızı misafirlerimizin rahat seyahatlerine uygun yaşam alanları haline getirmenin bahtiyarlığı içindeyiz. Temel görevlerimizden biri olan hava seyrüsefer hizmetlerinde de ileri teknolojik altyapı ve yetişmiş insan gücümüzle dünyaya örnek olacak bir düzeydeyiz. 

Yolcu ve çevre dostu projelerimizi geliştirirken dijital dönüşüme ve mobiliteye verdiğimiz önem doğrultusunda hayata geçirdiğimiz, misafirlerimize dijital çözümler ve çeşitli kolaylıklar sunan yenilikçi uygulamalarımıza her geçen gün bir yenisini ekliyoruz. Geliştirdiğimiz teknoloji temelli projelerimiz aldığı ödüller ve kullanıcıların gösterdiği yoğun ilgiyle taçlandırılıyor.

Bunların yanısıra yaklaşık 1 milyon km2’lik Türk Hava Sahasını ve ülkemizi ağ gibi saran, ileri teknoloji ile donatılmış havalimanlarını üstün bir başarıyla yönetiyoruz. Bunu yaparken DHMİ olarak millî ve yerli projeleri önemsiyor ve tüm çalışmalarımızda bu düsturla hareket ediyoruz. Teknolojiyi yakından takip eden kuruluşumuzun gerek iş birlikleri gerekse kendi imkânlarıyla geliştirdiği hava seyrüsefer sistem ve donanımları havacılık sektörünce büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

Yönetim anlayışımızın temelinde “Sürdürülebilir Çevre, Sürdürülebilir Havacılık” ilkesi yer alıyor. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz projelerde ve mevcut havalimanlarımızda öncelikli prensiplerimiz arasında çevreye duyarlılık bulunuyor.

Son yıllarda ülkemize kazandırılan dünyadaki emsallerinden çok daha mükemmel havalimanlarımız,  DHMİ’nin aynı zamanda ülkenin en iddialı yatırımcı kuruluşları arasında yer aldığını gösteriyor.

Kıymetli mesai arkadaşlarım,

Kuruluş yıl dönümümüz vesilesiyle kısaca özetlemeye çalıştığım genel hizmet vizyonumuzun yanı sıra pandemi sürecinin zor koşullarına rağmen imza atılan önemli başarılara işaret etmek isterim. 

Kuruluşumuzun tüm birimlerinin gayreti ile ekip dayanışması içinde yürütülen bir süreç olan Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımı ve kiralama ihalesi, gurur duyduğumuz büyük bir başarıdır.

Hizmet verdiği yolcu sayısı açısından dünyanın en hızlı büyüyen bölgesel turistik havalimanlarından biri olan Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin artırılması ve geliştirilmesi amacıyla, 2027 yılı sonrası 25 yılın işletme ihalesine çıkıldı. İhale açık, şeffaf, uluslararası firmaların ve birden fazla yüklenicinin katıldığı bir süreçti. İhale sonucunda işi alan yüklenici KDV dahil 8 milyar 555 milyon euro kira ödemesini garanti etti, 765 milyon euro yatırım da yine yüklenici tarafından gerçekleştirilecek.

Milletimizin takdirle alkışladığı ihale sonrasında kira bedelinin % 25’i olan 1 milyar 812 milyon 500 bin euro + KDV kira ödemesi peşin alınarak devletimizin kasasına girdi.

Yabancı yatırımcıların ülkemize olan güveninin eseri olan bu ihale sadece rekor bedeli ile değil,  herhangi bir devlet garantisi veya  taahhüdü verilmeden bu bedelin daha işletme süreci başlamadan 5,5 yıl erken tahsil edilmesiyle de tarihe geçmiş oldu.

Kurum hesaplarında avantajlı bir şekilde değerlendirilen bu miktar, sürekli artan bir gelir olarak dev proje ve yatırımlarımızın finansmanında kullanılacak. 

Kuruluşumuza ve ülkemize pek çok açıdan kazanç sağlayacak olan bu proje sayesinde Antalya Havalimanı, devletin kasasından tek kuruş çıkmadan yenilenecek,  küresel marka haline gelen DHMİ, havacılığımız ve ülkemizin gelecek vizyonunun sembolü olacak.

Mevcut başarılarla yetinmeyip, yeni proje ve yatırımları hız kesmeden sürdürmeye azim ve kararlılıkla devam ediyoruz. Bu önemli yatırımlardan biri olan yıllık yolcu kapasitesini 2,5 milyondan 6 milyon yolcuya çıkardığımız Gaziantep Havalimanı Yeni Terminal Binamızı gazi şehrimize kazandırdık.

Bunun yanında Tokat’ın gelecekteki hayallerinin sembolü Tokat Havalimanımızı hizmete açtık.

Deniz doldurularak inşa edilen dünyanın beşinci, Türkiye’nin ikinci havalimanı Rize-Artvin Havalimanımızı Sayın Cumhurbaşkanımızın onurlandırdığı muhteşem bir törenle halkımızın hizmetine sunduk.

Geçtiğimiz yıllarda temelleri atılan Malatya ve Kayseri Havalimanları yeni terminal binalarının çalışmaları süratle devam ediyor. Bölgeyi yeni bir havacılık merkezi haline getirecek Çukurova Havalimanı’nda da alt ve üst yapı inşaat çalışmaları titizlikle sürdürülüyor.

Her koşulda görevlerini büyük bir duyarlılık ve titizlikle yerine getirme kültürüne sahip kıymetli mesai arkadaşlarımın tüm dünyayı etkileyen çetin Koronavirüs (Covid-19) salgını koşullarında yazdıkları başarı destanına değinmeden geçemeyeceğim. Bu süreçte Bakanlığımızın öncülüğünde kuruluşumuz tarafından hayata geçirilen yenilikçi uygulamalar sayesinde Türk havacılığı başarılı bir sınav verdi. Aldığımız önlemler ve personelimizin fedakârca çalışmaları ile süreç çok etkin bir şekilde yönetildi. Dünya havacılık otoritelerinin raporlarına da yansıyan bu başarı, milletçe göğsümüzü kabarttı.  Salgınının etkilerinin azalmasıyla birlikte havacılığımız eski ihtişamlı günlerine dönmüş durumda. 

Değerli arkadaşlarım, 

Milletimizin takdir ve alkışıyla ödüllendirilen, dünyanın imrendiği büyük eser ve parlak başarıları hep beraber, ekip çalışmasıyla, ortak akılla, personelimizin fedakârca gayretleriyle elde ettiğimizin altını çizmek istiyorum. 

Dünyanın zirvesine taşıdığımız sivil havacılığımızı daha da geliştirmek için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz. Başarılarımızla gururlanacak fakat asla bununla yetinmeyeceğiz. Yenilikçi ve teknoloji temelli uygulamalarımızla, yolcu odaklı ve çevreye duyarlı yönetim anlayışımızla yeni proje ve eserler inşa edecek, daima yükselme çabası içinde olacağız.

Bu düşüncelerle, kıymetli mesai arkadaşlarımın ve ortak geçmişe sahip olduğumuz Türk Hava Yolları A.O. çalışanlarının 89. kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum.

En verimli çağlarını kurumlarına seve seve armağan ederek DHMİ’yi zirveye taşıyan saygıdeğer emeklilerimize sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.

Başarı ve hizmetle dolu nice yıllara…

DHMİ Çalışıyor, Türkiye Uçuyor!

 

Hüseyin KESKİN
DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı
ve Genel Müdürü

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

THY uçağı kalkışta kenar işaret ışıkları ve taksi çıkış bilgi panelini parçaladı

 Romanya Sivil Havacılık Emniyeti Soruşturma ve Analiz Otoritesi (AIAS), 17 Nisan'da tarihinde Bükreş-Otopeni Uluslararası...

Sektör liderleri Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024’te ‘radikal işbirliğini’ savunuyor

Sürdürülebilir Gökyüzü Dünya Zirvesi 2024, hükümet, havacılık yakıtı sağlayıcıları ve daha geniş anlamda endüstri...

Libyalı havayolu şirketi, aradan geçen 17 yıl ve aradaki iç savaşın ardından Airbus’tan yeniden uçak siparişi verdi

Geçen hafta, Libya'nın en büyük özel havayolu Berniq Air , Airbus ile altı adet A320neo ve A321neo...

Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Hakkari Yüksekova...

Singapur Havayolları uçağında yaşanan şiddetli türbülans can aldı

Singapur Havayolları uçağındaki yolcular yaşanan şiddetli türbülansı sırasında  kabinin her tarafına insan ve nesnelerin...

Ankara Esenboğa Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Ankara Esenboğa...

TAV Technologies Güney Amerika pazarında büyüyor

Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden TAV Technologies, Şili Santiago ve Panama’da beş havalimanında hizmet...

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) 91’inci yaşını kutluyor

1933 yılından günümüze farklı isim ve statülerde görevine devam eden Devlet Hava Meydanları İşletmesi...