Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Dicle Kalkınma Ajansı’nın Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında, ‘Siirt’i Geliştirme ve Kalkındırma Derneği’nin başvuru sahibi olduğu“Siirt’in Yamaç Paraşütü Altyapısını Güçlendirme Projesi” başarılı bulunarak, desteklenmeye hak kazandığını bildirdi.

Vali Tutulmaz, “Doğa, inanç ve kültür şehri Siirt’in doğal güzelliklerini öne çıkarmak, doğa turizminde Siirt’i bölgede cazibe merkezi haline getirmek amacıyla uygulanacak proje ile yamaç paraşütü sporunun altyapı eksikleri giderilerek, Siirt’in yerli ve yabancı turistlerin yamaç paraşütü yapabileceği alanlardan biri haline gelmesine katkıda bulunulacaktır. Böylelikle projenin Siirt’te yeni turizm kaynaklarının yaratılarak Siirt’e gelen turistlerin konaklama süresinin uzatılması ve doğa turizmcileri bölgemize çekilmesi hedeflenmektedir.” dedi.

Siirt’in Yamaç Paraşütü Altyapısını Güçlendirme Projesi: Siirt Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü,  Siirt Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü, ‘Siirt Beron Spor Kulübü Derneği’nin ortak bulunduğu proje ile pilot yetiştirmek ve yerli/yabancı ziyaretçileri uçurmak için ihtiyaç duyulan eğitim paraşütü ile tandem paraşüt ihtiyacı karşılanacaktır. Bununla birlikte uçuşlar esnasında rüzgarın yönünü belirlemek için kalkış noktalarına rüzgar tulumları yerleştirilecek, yamaç paraşütlerini kullanan pilotların hava koşullarını gözlemlemelerinde kolaylık sağlayacaktır.  Ayrıca proje ile Siirt’te yamaç paraşütü yapılan noktalara giden araç yolları tespit edilerek bunların GPX (GPS format)ı, KML (Google Earth formatı) ve JPG formatında haritaları hazırlanacaktır. Ayrıca projenin tanıtımında kullanılmak üzere yamaç paraşütü yapılan noktalarda hem yerden, hem de havadan fotoğraf ve video çekimleri elde edilecektir. Bu görseller oluşturulacak internet sitelerine eklenecek ve uçuş yapmak isteyen Türk ve yabancı sertifikalı pilotlar için gereken uçuş yönleri, uçuş saatleri, termallerin yerleri gibi tüm teknik bilgilerle birlikte konaklama, ulaşım, uzman pilotların iletişim bilgileri yerleştirilecektir.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.