2002 yılında devlete ait İsviçre’ye ait savunma şirketi Raug, Almanya merkezli Dornier 228’in bakım ve üretim departmanlarını, 2002’de iflas eden Fairchild Dornier’i icra satışından almıştı.

İki motorlu turboprop (pervaneli) uçak orijinaliyle aynı gövde ve kanatlara sahip, ancak yeni bir glass kokpiti olan yeni model başarılı olmadı. Ancak  birkaç düzine üretilince Haziran 2019’da üretimi durdurdu.

Şimdi İsviçre devletine şirket, Dornier 228’in bakımı, onarımı ve üretimi için bir alıcı buldu. Amerika merkezli General Atomics Europe, tüm alacak ve borçlarıyla birlikte şirketi satın aldı.

Şirketin 450 çalışanı bulunuyor.

General Atomics Europe, Amerikan teknoloji grubu General Atomics’in bir yan kuruluşu. En çok askeri insansız hava araçları ve nükleer santral üretimi ile tanınıyor. Genel Atomics Europe Genel Müdürü Harald Robl, Ruag’ın satın alınmasıyla ilgili olarak, “Bu şirketin ve çalışanlarının büyük potansiyeline inanıyoruz ve  General Atomics Europe Group’u Avrupa havacılığında liderliğe taşımak istiyoruz.”dedi.

Geleneksel Dornier firmasının orijinal Dornier 228’i ilk uçuşunu 1981’de yaptı ve 1998’e kadar üretimi sürdü. 19 yolcu taşıyan uçak, yaklaşık 845 kilometre menzile, saatte maksimum 413 kilometre hıza ve stol (toprak ve kısa pist) havaalanlarına iniş-kalkış  özelliklerine sahip bulunuyor.

Hindistan’da üretimi sürüyor.

Indian Hindustan Aeronautics, uçağı 1980’lerden beri Hal 228 olarak lisans altında üretmeye devam ediyor.