79’uncu IATA Yıllık Genel Kurulu (AGM) ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi (WATS) 4-6 Haziran 2023 tarihlerinde Pegasus Havayolları’nın ev sahipliğinde  gerçekleştirilecek. 

Dünyanın en büyük havayolu liderleri toplantısında, IATA Genel Müdürü Willie Walsh ve IATA Guvernörler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane ile iki resmi basın toplantısı ve özel medya brifinglerinden oluşan kapsamlı bir program gerçekleştirilecek.

Sektörün kalbinin İstanbul’da atacağı bu özel etkinliğin programında bu yıl öne çıkanlar şöyle:

• Önemli sektör konularıyla ilgili panel tartışmaların yanı sıra CEO İçgörü Paneli

• Sektörün ekonomik görünümü

• Sır atık kabini elde etmek, Sürdürülebilir Havacık Yakıtları (SAF) finanse etmek ve iklim değikliğüzerindeki CO2 dışı etkileri ele almak dahil olmak üzere sürdürülebilirlik

• Verilerle ilgili zorluklar ve fırsatlar

• 2022 operasyonel zorluklarından çıkarılan dersler

• Çeşitlilik ve kapsayık ve 2023 IATA Çitlilik ve KapsayıÖdüllerinin sunumu

• Doğal afet yardı çabalarında havacılığın rolü

Konuya ilişkin IATA’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Pandemiden toparlanma hızla devam ediyor ve sektörümüzün geleceği konusunda iyimseriz. Bununla birlikte, ekonomik ve jeopolitik belirsizliğin düzeyi önemlidir. 2050’ye kadar net sıfır karbon emisyonu hedefimize yönelik ilerleme gösterme beklentileri yüksektir. Güvenli, verimli ve güvenilir küresel hava bağlantısı ihtiyacı, yolcular ve taşımacılar tarafından açıkça ifade edilmiştir.

Bu yılın başlarında Türkiye’nin güneyini ve Suriye’nin bazı bölgelerini vuran depremin de bilincindeyiz. Bölgedeki arkadaşlar ve meslektaşlar, büyük zorluklar karşısında dirençli, kararlı ve sıcakkanlı kaldıkları için bir ilham kaynağı. Etkilenen bölgelerden uzakta olmasına rağmen İstanbul’da yapılacak toplantı, havacılığın yardım ve kurtarma çabalarına verdiği hayati desteği takdir etmek için bir fırsat olacaktır.

Türkiye ve Havacılık

İstanbul’un Doğu ile Batı arasında bir eksen olarak tarihi rolü, bir havacılık merkezi ve küresel bağlayıcı rolüyle modern çağ için yeniden tasarlandı. Türkiye, vizyoner bir stratejiyle, yenilikçi ve kaliteli havayollarının büyümesini sağlamak için en son teknolojiye sahip havacılık altyapısına yatırım yapmaktadır. Bununla birlikte, Türkiye’nin zengin tarihi, doğal güzellikleri ve güçlü ekonomisi, onu başlı başına bir turizm ve iş merkezi haline getiriyor. Tüm bunlar, bugün havacılığın karşı karşıya olduğu önemli ekonomik, teknolojik ve sürdürülebilirlik sorunlarına odaklanmak üzere dünyanın en büyük havayolu liderleri toplantısı için İstanbul’u mükemmel bir ev sahibi kent yaptı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.