Salı, Mart 5, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkEasyJet Elektrikli Yolcu Uçağına El Atıyor

EasyJet Elektrikli Yolcu Uçağına El Atıyor

Elektrikli ulaşım araçlarına uçakta eklenecek. EasyJet bu kapsamda proje üretimine başladı. EasyJet’in iş ortağı ise Wright Electric olarak duyuruldu.

EasyJet’in Proje Partneri Wright Electric
EasyJet, elektrikli uçak üretimi için harekete geçti. Amerikalı Wright Electric’le proje üzerinde çalışmaya başladıklarını açıklayan şirket, bunun bir ilk olacağını kaydetti. Projeyi 10 yıllık zaman diliminde tamamlamayı hedefleyen EasyJet, sektöre yeni bir nefes getirmeyi planlıyor.

Havayolu şirketi tarafından yapılan açıklamada proje kapsamındaki elektrikli uçak menzilinin 500 kilometre olacağı belirtilirken, bu mesafenin şirket için yüzde 20’lik yolcu anlamına geldiği aktarıldı. Proje hayata geçtiğinde yakıt maliyetlerinin ciddi oranda düşmesini beklediklerini açıklayan EasyJet, havayolu şirketlerinin en fazla harcamayı yakıta yaptıklarının da altını çizdi.

EasyJet elektrikli uçak üretimi projesini Wright Electric’le birlikte geliştireceklerini, ekipte mühendislerin ve kimyagerlerin yer aldığını duyurdu. Alınan bilgilere göre Wright Electric, ABD merkezli olarak faaliyetlerine devam ediyor ve bu teknoloji şirketi geçen yıl kuruldu.

Yakıt Giderleri Düşecek

Söz konusu projenin hayata geçmesi, sektörde yeni bir sayfanın açılmasını beraberinde getirecek. Elektrikli uçaklarla yapılacak olan uçuşlar havayolu şirketlerinin yakıt maliyetlerini olumlu etkileyecek. Çevre dostu olacak bu uçak karbon salınımı noktasında da artılar getirecek. Sessiz uçuş ise gürültü kirliliğini ortadan kaldıracak.

Elektrikli ulaşım araçlarına ilgi her geçen gün artarken elektrikli uçak projesi için düğmeye basılması, ilerleyen dönemde elektrikli araçların her yerde olacağının sinyallerini verdi. Bilindiği üzere birçok Avrupa ülkesi dizel ve benzinli araç kullanımlarını kademeli olarak sonlandırmayı planlıyor. Elektrikli uçak projesinin hayata geçmesi ise bu alanda da yeni düzenlemeler yapılabileceğinin sinyallerini verdi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

ALASKA AIRLINES FLIGHT 1282, ‘3 yolcudan Boeing’e 1 milyarlık dolarlık dava’

Uçuş sırasında kapı tıkacının gevşemesi nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalan Alaska Havayolları uçağındaki üç...

Pegasus’un net dönem kârı bir önceki yıla göre yüzde 194 arttı

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) 2023 yılı dördüncü çeyrek bilançosunu 4 Mart'ta   tarihinde Kamuyu...

HTKS grevi 60 gün süreyle ertelendi

KKTC Bakanlar Kurulu, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası'nın (HTKS) Ercan Havalimanı'nda başlattığı grevi 60 gün...

AB: Havayollarının daha fazla yolcu verisi aktarma, toplama ve paylaşması konusunda anlaşmaya varıldı

 AB dönem Başkanı Belçika ve Avrupa Parlamentosu müzakerecileri, 1 Mart Cuma günü, sınır yönetimi...

Musa Alioğlu: THY, Dünya üçüncüsü olmaya aday

Türkiye Cumhuriyeti'nin milli havayolu olan THY, "Gelecek 10 yıllık büyüme stratejisinin belirlendiğini ve halen...

Rusya’nın yeni yerli uçakları 2 yıl gecikecek

Kommersant gazetesi Rusya'nın milyarlarca ruble yatırımla geliştirmeye çalıştığı yerli uçakların en az 2 yıl...

Scholz’dan 500 km menzilli füze itirazı: “Moskova hedef olabilir”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, menzillerinin Moskova'daki hedefleri vurmaya imkan vermesi nedeniyle Taurus füzelerini Ukrayna'ya...

Hava İş’ten THY’ye ‘sektör gerçekleri’ hatırlatması!

Hava İş'ten yapılan açıklamada, "Zamanında Kalkış Performanslarını %74’ün üzerine çıkarılmasının hedeflendiği bu ortamda, PAZAR günlerini 2020’den itibaren...