Avustralyalı MagniX şirketi tarafından üretilen ve ilk aşamada küçük uçaklarda denenmesi ön görülen elektrikli uçak motoru prototipini hazırladı. Süper iletken teknolojisini kullanan motorun ilerleyen aşamada yolcu uçaklarında kullanılması hedefleniyor.

Otomotiv sektöründe elektrikli araçlar yaygınlaşırken Avustralyalı MagniX şirketi Queensland Üniversitesi’nin havacılık ve uzay şirketi Ferra ile ortak olarak geliştirdiği elektrikli uçak motorunun teste hazır olduğunu duyurdu.

Enerji sistemleri üreten bir şirketin alt şirketlerinden birisi olan MagniX gelecekte pazar büyüklüğü 200 Milyar doları bulacağı tahmin edilen elektrikli hava aracı pazarına hızlı bir giriş yaptı.

Yaptıkları çalışmanın çevreci boyutlarına dikkat çeken şirket yetkilisi Jason Chaffey yüksek irtifada yolcu uçakları tarafından salınan sera gazlarına dikkat çekerken bunun yanı sıra yolcu uçaklarının ürettiği karbon gazı miktarının da düşürülmesinin önemine vurgu yaptı.

250 Kw güç üreten bir motor üreten şirket bu motor ile ilk aşamada kalkış, iniş, seyir hızlarında test yapmayı planlıyor. 2020’ye kadar sürece yer testlerinin ardından geliştirilmesi planlanan motorun ultralight uçaklarda kullanılması hedefleniyor. Şirket şuan için küçük ölçekli görülen projelerini 10 yıl gibi bir sürede yolcu uçağı ölçeğine taşımayı planlarken hali hazırda çeşitli şirketlerle bu konuda görüşmelere başlandığı açıklandı.

NASA, Siemens ve Airbus tarafından yürütülen geliştirme çalışmalarında şuan için gökyüzüne en yakın çözüm Airbus’dan gelmesine rağmen, NASA ve Siemens’in ürettiği çözümlerin verimlilik konusunda Airbus’ın önünde olduğu tahmin ediliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.