Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’nın (EUROCONTROL) üst düzey karar alma organı olan Geçici Konsey (PC) toplantısında EUROCONTROL ile SHGM arasında bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Geçici Konsey Toplantısı’nın 28 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen 52.oturumu esnasında EUROCONTROL Genel Müdürü Eamonn BRENNAN ile PC Heyet Başkanı olan Genel Müdür Yardımcısı Haydar YALÇIN tarafından anlaşma imzalandı.

İmzalanan anlaşma, 2020-2022 yılları için belirlenen çalışma programı üzerinden Avrupa ATM alanında kaydedilen gelişmelere paralel olarak EUROCONTROL uzmanlığının Türkiye’ye aktarılmasını ve uyumunu içermektedir.

Yapılan anlaşma ile hava seyrüsefer emniyeti başta olmak üzere çevre, siber güvenlik ve insansız hava araçlarının sisteme emniyetli şekilde dâhil edilmesi gibi konularda Avrupa havacılığında kaydedilen gelişmelerin ülke havacılık sistemine hızlı bir şekilde adapte edilmesi amaçlanıyor..

Ayrıca, bu anlaşma ile Türkiye’deki ilgili havacılık personelinin ihtiyaç duyduğu eğitimler EUROCONTROL eğitim merkezi – IANS eğitmenleri tarafından verilmesi ve personelin yetkinliğinin geliştirilmesi öngörülüyor.

Bu sayede ülke hava trafiğinin emniyetli ve sürdürülebilir büyümesi ile gecikme rakamlarında elde edilen olumlu istatistiklere katkı sağlanmasının yanında Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) tarafından önümüzdeki dönemde yapılması planlanan ATM alanındaki denetimlere de hazırlıklı olunması hedefleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.