ABD’li Lockheed Martin firmasında üretilen F-35B hayalet savaş uçaklarının denizaşırı ilk teslimatı Japonya’daki ABD deniz üssüne ulaştı.

Filo Japonya’nın Yamaguçi eyaletinde bulunan ABD’ye ait Deniz Piyade Hava Üssü İwakuni’ye intikal etti. Üssün bulunduğu Yamaguçi eyaletinde yerel hükümetin güvenliğin en üst seviyeye çıkarılması çağrısında bulunduğu aktarıldı.

F-35 serisi savaş uçaklarının balistik füzeleri tespit edebilen yüksek performans saptama sistemiyle donanımlı olmasının yanı sıra radara yakalanmama özelliğine sahip olduğu, geleneksel uçaklar için gerekli olandan daha kısa pistlerde çalışabildiği hatta helikopter gibi dikey iniş ve kalkış yapabildiği biliniyor.

ABD’nin yanı sıra Türkiye, Kanada, Avustralya, Danimarka, İsrail, Japonya, Hollanda, Norveç, İngiltere ve Güney Kore’nin de içinde yer aldığı F-35 projesi, toplam 380 milyar dolarlık maliyetiyle Pentagon’un en pahalı projelerinden biri olarak ifade ediliyor. 107 adet F-35 siparişi veren Türkiye’ye ilk iki uçağın 2018 yılı içinde teslim edilmesi öngörülüyor.(QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.