Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) F-35’lerin Türkiye’ye sevkıyatının sınırlandırılmasına yönelik yeni bir tasarı Temsilciler Meclisi’ne sunuldu.

Kongre üyeleri Mike Turner, John Garamendi ve Paul Cook tarafından imzalanan NATO Hava Sahasını Koruma Tasarısı 2019 başlıklı tasarının Senatör James Lankford tarafından aynı isimle Senatoya sunulan tasarının tamamlayıcısı olduğu vurgulandı.

Türkiye’nin bir dost ve müttefik olduğunu vurgulayan Turner “Ancak, Türkiye Rusya Federasyonu ile ilişkileriyle F-35 programındaki ortak statüsünü tehlikeye atıyor. F-35’teki yüksek taktiksel kapasitemizin yanlış ellere düşmesini engellemek zorundayız. Türkiye’yi Rus S-400’lerini alma kararını yeniden gözden geçirmeye çağırıyoruz.” sözlerini kullandı.

Tasarıyı imzalayan bir diğer isim olan Garamendi de “S-400’leri F-35’leri yan yana kullanmak uçağı ve sahip olduğu hassas teknolojileri riske atacak, NATO müttefikleri arasındaki ortak operasyon gücünü etkileyecek ve en önemlisi ortak savunma ve güvenlik sistemimizi tehlikeye atacak.” ifadelerini kullandı.

Shanahan: Türkiye S-400 alırsa F-35 alamaz

26 Mart’ta Askeri Hizmetler Komitesi’nde ifade veren ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alım kararını hayat geçirmesi halinde F-35 alamayacağını açıklamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.