Farnborough International Airshow, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında Rus havayolları ile işbirliğini askıya almak için Batılı birçok havacılık şirketine katılıyor.

18 Temmuz ile 22 Temmuz 2022 tarihleri ​​arasında gerçekleşecek etkinliğe Rusya’nın katılımı yasaklanacak Bu Rusya’dan hiçbir uçak, havacılık şirketi veya başka bir katılımcının ürünlerini sergilemesine izin verilmeyeceği anlamına geliyor.

Basın sekreterliğinden yapılan açıklamada açıklamada, “Doğu Avrupa’da devam eden etkinliklerin ardından, 2022 Farnborough Uluslararası Airshow’a Rusya’nın katılımını askıya alma kararı aldık. Kalplerimiz Ukrayna halkı ve mevcut durumdan etkilenen herkesle birlikte. Zamanında ve barışçıl bir çözümü umut etmeye devam ediyoruz” denildi.

2017 yılında alınan kararla, 2018 Farnborough hava gösterisinde, Rus şirketlerinin askeri uçakları sergilemesi yasaklandı. Hareket, Avrupa Birliği’nin Rusya’nın 2014’te Ukrayna’ya yönelik saldırganlık ve Kırım’ın ilhakının ardından Rusya’dan silah ithalatına ambargo koymasının ardından geldi.

2018 Farnborough hava gösterisi, Rusya’dan Sukhoi Civil Aircraft (SCA), Irkut gibi ticari havacılık şirketlerini ağırladı.