Foster + Partners, Riyad’ın küresel bir lojistik merkez olarak konumunu güçlendirecek, ulaşımı, ticareti ve turizmi canlandıracak ve Doğu ile Batı’yı birbirine bağlayan bir köprü görevi görecek olan Kral Salman Uluslararası Havalimanı’nın ana planını tasarlama yarışmasını kazandı.

Foster + Partners Stüdyo Başkanı Luke Fox şunları söyledi: ” Geleceği dört gözle bekleyen yeni King Salman Uluslararası Havalimanı, geleneksel terminali birden çok girişle hizmet verilen tek bir yolcu salonu döngüsü olarak yeniden tasarlıyor. Terminal, yerinin büyük bir kısmı ve yolcuları doğal unsurlar, temperlenmiş ışık ve son teknoloji tesisler ile şehrin duyusal deneyimlerine bağlamaktadır .

Kral Salman Uluslararası Havalimanı’nın, yaklaşık 57 km²’lik bir alanı kaplayarak, altı paralel piste izin veren ve Kral Halid’in adını taşıyan mevcut terminaller de dahil olmak üzere dünyanın en büyük havalimanlarından biri olması bekleniyor. Ayrıca 12 km²’lik havaalanı destek tesisleri, konut ve dinlenme tesisleri, perakende satış mağazaları ve diğer lojistik gayrimenkulleri içerecektir. Havalimanı, 2030 yılına kadar 120 milyona kadar yolcuyu ve 2050 yılına kadar 3,5 milyon ton kargo işleme kapasitesi ile 185 milyon yolcuyu ağırlamayı hedefliyor.

Havalimanı, sorunsuz bir müşteri yolculuğu, birinci sınıf verimli operasyonlar ve inovasyon etrafında odaklanan bir aerotropolis haline gelecek. Ziyaretçiler ve transit yolcular için benzersiz bir seyahat deneyimi sağlamak için havalimanının tasarımında Riyad’ın kimliği ve Suudi kültürü dikkate alınacak.

Temelinde sürdürülebilirlik olan yeni havalimanı, tasarımına en son yeşil girişimleri dahil ederek LEED Platinum sertifikası alacak ve yenilenebilir enerji ile çalışacak.

Foster + Partners Kıdemli Ortağı Seif A. Bahaa Eldin ise şunları kaydetti: ” Bu vizyoner gelişme, şehrin küresel bir yaratıcılık ve yenilik merkezi haline gelmesinde önemli bir rol oynayacak .”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.