Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, 15 milyar euro (17 milyar dolar) tutarındaki bu tedbirlerin, ihracat kredileri ve bazı yeni uçak siparişleri için kredi imkanını ve aynı zamanda şirketlerin ücret maliyetlerini düşürmek için yarı zamanlı çalışma sübvansiyonlarının uzatılmasını da içerdiğini söyledi. Paket ayrıca Air France-KLM’ye halihazırda sağlanmış kredi garantilerini, bazı hava yolu kredi geri ödemelerinde erteleme ve askeri uçak siparişlerini de kapsıyor.

Bu yardım, koronavirüsten korunmak için uygulamaya koyulan tedbirlerden hasar gören Avrupa uçak yapım şirketi ve onun yan sanayiini oluşturan yüzlerce Fransız tedarikçiyi desteklemeyi amaçlıyor. Yeni siparişler durma noktasına geldi ve virüs nedeniyle yere indirilmiş uçaklar, ekipman ve hizmet satışlarında düşüşe neden oldu. Sektör Fransa’da 300,000 kişiye istihdam sağlıyor ve yıllık 58milyar euro gelir getiriyor.

Le Maire, “Havacılık ve uzay endüstrimizi korumalıyız,” dedi ve önümüzdeki altı aylık dönemde 100,000 istihdamın tehlikede olduğunu ve sektörün toparlanmasının muhtemelen çok yavaş olacağını sözlerine ekledi.

Airbus geçen hafta yaptığı açıklamada, hiç yeni sipariş almadığını ve Mayıs ayında sadece 24 yeni uçağın teslimatını yaptıklarını duyurdu. Avrupalı hava yolu şirketleri Deutsche Lufthansa AG ve Air France-KLM, hava yolu seyahatlerinin pandemi ortasında durması ile birlikte milyarlarca euroluk devlet desteği aldı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.