CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Baş koordinatörü ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Türk Hava Yolları’nın muhalif gazetelere ambargo uygulamasının medya özgürlüğü, kamuoyunun haber alma özgürlüğü, farklı görüş ve düşüncelerin serbestçe gündeme getirilip tartışılması açısından kabul edilemez olduğunu sürekli dile getirdiklerini ifade etti.

Bu konuda Meclis Araştırma Önergesi verdiklerini ifade eden CHP’li Toprak ,” THY’nin ambargosu yanında, kamu bankalarının, devlet kurumlarının kendilerine muhalif gördükleri yazılı-sesli-görsel medyaya reklam-ilan ambargosunu TBMM gündemine taşıdık. Ancak AK Parti-MHP oylarıyla reddedildi.” dedi.

THY milli bir kuruluş olduğunu dile getiren CHP’li Toprak, THY’nin hepimizin vergileriyle ayakta duran, devletin kaynaklarıyla faaliyetlerini sürdüren 82 milyona hizmet etmekle yükümlü bir kuruluş olduğunu vurgulayarak, “THY, her gün yüz binlerce insanı taşıyor. O yolcular arasında geri görüş ve düşünceden, partili, partisiz her kesimden insan var. Şayet uçakta bir hizmet veriliyorsa, yolculara gazete sunuluyorsa bunun içinde tüm medya yayınlarının yer alması gerekir. Büyük bölümü bedava dağıtılan, bayi satışlarıyla ilgili gerçek bilgiler ve tiraj raporları gizlenen iktidar medyası gazetelerinin satış rakamları kâğıt üzerinde şişirilerek Basın İlan Kurumu ilanlarından ve kamu kuruluşlarının reklamlarından aldıkları paylar olması gerekenden yüksek tutulmaktadır. Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşları, binlerce gazeteyi toplu satın alarak iktidar medyasına tiraj desteği de vermektedir. Ülkemizin bayrak taşıyıcısı THY ve yan kuruluşu Anadolu Jet, yolcularına Sözcü, Cumhuriyet, Birgün, Yeniçağ, Evrensel, Korkusuz, Milli Gazete, Yeni Asya vb. gazeteleri dağıtmamakta olup yolcuların bu gazeteleri talep etmeleri durumunda da ret cevabı verilmektedir.” dedi.

Toprak şunları kaydetti;

THY’nin aldığı gazetelere ödediği paranın milletin ve devletin parası olduğunu  söyleyen Toprak, “Bir gazeteden yüz binlerce alıp uçaklarında dağıtmak diğer gazetelere ambargo uygulamak THY’nin milli ve ulusal kimliğiyle bağdaşmaz. Bu yanlıştan dönülmesi gerekir. Milli kuruluşların işlevi milletin tüm fertlerine eşit davranmaktır. THY, AK Parti’nin ya da Cumhurbaşkanının özel havayolu şirketi değil ki onu eleştiren yayınlara uçaklarında yasak getirsin. Bu tutumun en basit haliyle anlamı THY’nin yasakçı bir zihniyetle yönetilmesidir. Bunların hepsinin hesabı er ya da geç bir gün sorulur”

‘YÖNETİCİLİK YAPMAYI ÖĞRENMEMİZ LAZIM’

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu da THY’nin Cumhuriyet’in de aralarında bulunduğu muhalif gazeteleri uçaklarda dağıtmamasına ilişkin “İktidar kendi siyasi vizyonu lehine davranışlar sergiliyor. Her galip gelenin, her seçimi alanın kendi istediğine göre davranabildiği bir ülke hayal etmiyoruz” dedi. Ağıralioğlu, “Kuralların, kaidelerin herkese eşit uygulanabildiği bir ülke hayal ediyoruz. Dolayısıyla hem iktidara hem de muhalefete söylüyorum. Genel olarak Türk milletinin öğrenmesi lazım artık. İş başına kim gelirse gelsin, ortalama iş başına gelmenin bize yüklediği sorumluluk şudur: ‘Memleketimizin daha güvenli, huzurlu ve konforlu olmasını temin etmek için birtakım düzenlemeler yapacağız. İktidara gelenler kendi rakiplerini, rakipler de iktidara gelince kendi muhaliflerini sindirmek için devlet imkanlarını kullanmaktan artık imtina etsinler’” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.