Bugün 15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü.

Türk Havacılığının ilk şehitleri Yzb. Fethi ve Yzb. Sadık Beylerden, şehit Türk Yıldızı Yzb. Ümit Özer, görev uçuşu sırasında uçakları Akdeniz üzerinde düşürülen Yzb. Gökhan Ertan ve Tğm. H. Hüseyin Aksoy ve son olarak geçtiğimiz gün Hakkari Çukurca’da helikopterlerinin düşmesi sonucu şehadet şerbetini içen Kr.Plt.Ütğm. Müjdat Kerem Şahan ve Kr.Plt.Ütğm. Burak Abikebahşi’ye kadar tüm hava şehitlerimizi bir kez daha özlem, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Hava Şehitleri Gününün Tarihi

Hava Şehitleri’ni Anma Günü için ilk olarak 27 Ocak olarak kabul edilmesinin nedeni, Balkan Savaşı ve 1nci Dünya Savaşı’nın birçok cephesinde pilot olarak görev yapmış ve İstiklal Savaşı döneminde Türk Havacılığı’nın hem kurucusu, hem öğretmeni, hem de üstün niteliklere sahip bir pilotu olan Bnb. Fazıl BEY, 27 Ocak 1923 günü görev uçuşunda şehit olmuştur. İşte bu büyük havacının şehadet tarihi bütün “Hava Şehitlerimiz” için anma günü olarak kabul edilmiştir.

1926 yılından itibaren 1935 yılına kadar 10 yıl süreyle her yılın 27 Ocak gününde Hava Şehitlerini Anma Günü adıyla tören düzenlenmiş fakat ocak ayının, Türkiye’nin en soğuk aylarından biri olması, yurdun birçok yerinde Hava Şehitlerini Anma Günü’nün arzu edilen şekilde yapılamamasına neden olmuştur.

Türk Hava Kurumu’nun 1935 yılında yapılan 6ncı kurultayında yerel yöneticilerin de görüşleri alındıktan sonra, daha önce her yılın 27 Ocak gününde yapılmakta olan Hava Şehitlerini Anma Günü’nün 1935 yılından itibaren her yılın 15 Mayıs gününde yapılmasına karar verilmiştir. Bu karar gereğince 1935 yılından itibaren Hava Şehitlerini Anma Günü törenleri her yılın 15 Mayıs gününde yapılmaktadır.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.