1 Aralık 1913’te Fransız Deperdussin tipi ‘Osmanlı’ adlı uçakta pilot Fethi Bey’in arkasında oturan Belkis Şevket Hanım tarihe ‘uçan ilk Türk kadını’ olarak girdikten sonra 22 Türk kadını daha kendi alanlarında öncü oldu.

Belkıs Şevket Hanım’dan günümüze pek çok Türk kadını gökyüzüyle buluştu. Bedriye Tahir Gökmen ile ilk kez pilot olan Türk kadını Sabiha Gökçen ile ise Dünya’da bir ilki başararak ilk kadın savaş pilotu oldu.

Sadece bir gün değil her gün saygı duyduğumuz kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarız. 114 yıldır gökyüzünde olan Türk kadınlarımız ve adlarını yazamadığımız niceleri;

1- Uçakla uçan ilk Türk kadını Belkıs Şevket Hanım.
2- İlk uçuş şehidi kadın Mefharet Hakkı Hanım. 27 Ekim 1927’de Kırklareli’nde ‘Halka Uçuşu Sevdirme Programı’ kapsamında yolcu olarak bindiği Junkers A20 tipi uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybetti.
3- İlk pilot Bedriye Tahir Gökmen. Gökmen, 1933’te Vecihi Sivil Hava Okulu’nda pilotaj eğitimini tamamladıktan sonra havalandı.
4- İlk paraşütçü Yıldız Uçman. Sabiha Gökçen tarafından yetiştirildikten sonra Eylül 1935’te Rus R-5 uçağından atladı.
5- İlk akrobasi pilotu Edibe Subaşı Kutucuoğlu.
6- İlk hava şehidi Eribe Kartal Hürkuş. Hürkuş, 1936’da cumhuriyet bayramı kutlamalarında gösteri atlayışı yaparken hayatını kaybetti.
7- İlk planör pilotu Naciye Toros. 1936’da Türk Hava Kurumu’nun planörünü havalandırdı.
8- Dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen. Gökçen, Türk Hava Kurumu’nun savaş uçağıyla görev yaptı.
9- İlk hostes Adile Tuğrul.
10- İlk jet pilotu Leman Bozkurt Altınçekiç ve Şenay Günay. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ilk kadın subaylarından olan Altınçekiç ve Günay, 1958’de havalandıklarında NATO ülkeleri arasında da ilk olmuşlardı.
11- İlk hava trafik kontrolörü Nazmiye Göyük. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde 1950’lerde görevine başlayan Göyük alanında ilk olmuştu.
12- İlk uçuş sevk ve planlama memuru Ayşe Tüveyç Özden. Devlet Hava Yolları adıyla kurulan en büyük sivil havacılık kurumunda 1960’larda çalıştı.
13- İlk uçuş teknisyeni Ayten Turgut. Türk Hava Yolları’na dönüşen devlet kurumunda 1970’de ilk uçuş teknisyeni olarak görev yaptı.
14- İlk uçak mühendisi Dr. Nurcan Eldem. İTÜ mezunu olan Eldem, 1978’de alanında ilk oldu.
15- İlk uçak (F-110 TurboFan) motor sistem mühendisi Gülten Yılmaz. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yapan Yılmaz 1’nci Hava İkmal Bakım Merkezi’nde 1989’da göreve başladı.
16- İlk uçak elektronik mühendisi Buket Topel. Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 1’nci Hava İkmal Bakım Merkezi’nde 1991’den beri görev yapıyor.
17- İlk ticari hava yolu pilotu Alev Kılıçkeser Hottin.
18- İlk tasarım mühendisi Aylin Ararat Gökalp. 1995’ten beri TUSAŞ’ta proje müdürü olarak çalışan Ararat, milli uçağımız Hürkuş’un da başmühendisi.
19- Okyanus aşan ilk pilot Emel Arman. Arman, 1997’de  Atlas Okyanusu’nu aştı.
20- İlk F-16 pilotu Berna Şen Özmen. Özmen, 2000’den beri gökyüzünde.
21- İlk jet savaş uçak şehidi Ayfer Gök.
22- İlk kaptan pilot Dilek Karabağlı, 2003 yılından beri kaptan pilot.
23- İlk öğretmen pilot Deniz Ülke eğitmenlik yaparak yeni pilotlar yetiştiriyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.