“BEN TAYYARECİ FETHİ”

Tayyareci Tufan Sevinçel’in son kitabı

“Bu kitap, yetersiz tecrübesine rağmen meydan okurcasına seyrüsefere başlayan ve talihsiz bir kaza ile şehit olan Fethi’nin hayat hikâyesi, o dönemin şartlarına göre olağanüstü sayılan uçuşun ise günlüğüdür” diye bitiyor kitabın arka kapağındaki tanıtım yazısı.

Kitap; Fethi Bey odağında, Türkiye’de havacılığının sergüzeştidir. Tufan Bey, Fethi Bey’le birlikte okuyucuyu da alır yanına. Ayaspaşa’da onun sokağında, okulunda arkadaşlarıyla konuşmalarına tanık olur sisler arasında kendimizi görürüz. Kâh Topçu Kışlası’na gideriz ara sokaklardan, kâh uçuş denemelerinde Bileryo’yu bekleriz beklemekten yorularak, Sonra hastanede ziyaret ederiz. Baloncu Barbot Efendi’nin Osmanlı adlı balonunu neden satamadığını öğreniriz.

Gece uçuşuna da alır bizi gizlice. Tayyarede yer yoktur ama Fethi Bey ittihatçı paşaları uçururken, Tayyareci Tufan Bey bizi mahrum bırakmaz yanına alır.

İstanbul-Mısır seferi için hazırlıklar yapılırken de oradayız, Sadık ve Nuri Bey ile konuşmalarına tanık olurken de.
Sonrası? Sonrasını anlamak için de anlatmak içinde yürek ister. Ki o yürek Tufan Bey’de vardır.

40 yıllık pilotlar, üç günlük pilot adayları, havacılık aşıkları; bu kitabı, Fethi Bey’i “Yüzüne Rüzgâr Değen” tayyarecinin, bilgi, duygu, deneyim ve yıllar süren araştırmalarıyla oluşan muhteşem sarmalı yaşayarak okuyun lütfen.

Tayyareci Tufan Bey, bize verdiğiniz değer nedeniyle yaptığınız bu çalışma için minnettarız efendim.

Bahadır Gürer

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.