Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü ile Eskişehir İl Müftülüğü girişimiyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2016 yılında Hac uçuşu yapabilecek havalimanları listesine alınan Hasan Polatkan Havalimanı, 4 Ağustos Perşembe günü ilk Hacı kafilesini yolcu etti. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Hacca giden yolcuları uğurlayanlar arasındaydı.

210 kişiyle aynı zamanda 2016 yılının Hacca giden ilk kafilesini gönderen Hasan Polatkan Havalimanı’ndan, Ağustos ayı içerisinde yaklaşık 400 kişinin daha kutsal topraklara götürülmesi planlanıyor.

photo_57a349dfc7374

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir ve yakınındaki bölgeler için önemli bir hizmet olan Hac uçuşlarıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Her şeyden önce çok mutlu ve heyecanlıyız. Anadolu Üniversitesi Hasan Polatkan Havalimanı’ndan umre ve yurtdışına seferlerimiz bulunmaktaydı ama ilk defa bir Hac kafilesi bu havalimanından hareket ediyor. 210 kişilik Hac kafilesinin aynı zamanda Türkiye’den bu yıl Hacca giden ilk kafile olması da çok anlamlı. Özellikle ülkemizin böyle sıkıntılı bir süreçten geçtiği dönemde bizleri ferahlatan bir gelişme oldu gerçekten.”

“Ağustos ayı içerisinde 2 Hac seferi daha gerçekleşecek”
“Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı, havalimanımızı Hac seferlerine uygun havalimanları listesine aldı.” vurgusunu yapan Rektör Gündoğan, “Bu seferlerin en önemli yönü Eskişehir ve civarındaki Hacı adayları için büyük kolaylık sağlıyor olması. Çünkü Eskişehir ve civarındaki illerden Hacca gidecek olan hemşehrilerimiz büyük kentlere gitmek zorunda kalıyorlardı. Şimdi ise Eskişehir’den Hacca direkt uçup geri dönebilecekler.” dedi.

photo_57a349ce2b414

Prof. Dr. Naci Gündoğan, Ağustos ayı içerisinde iki Hac seferinin daha gerçekleşeceğini ve yaklaşık 400 Hacı adayının daha Hac seferine çıkmış olacağını söyleyerek “Bu noktada ben hem havalimanımız yetkililerine hem bize katkı sağlayan Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Eskişehir İl Müftülüğümüze çok teşekkür ediyorum. Üniversite olarak şehrimize ve hemşehrilerimize katkı sunmaya devam edeceğiz. Hacı adaylarımıza şimdiden hayırlı yolculuklar ve hayırlı ibadetler diliyorum.” cümleleriyle sözlerini noktaladı.

Eskişehir’den direkt olarak ilk defa gerçekleştirilen Hac seferleriyle ilgili Hacı adaylarından Recep Peri, duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti: “Eskiden büyük şehirlere gitmek için uğraşıp çok büyük sıkıntılar çekiliyordu. Hasan Polatkan Havalimanı’ndan gidiyor olmamız ise bizim için çok büyük bir şans oldu. Umarım bu hizmet hep devam eder.”

Hacı adaylarından Şerafettin Çelik, uçağa Eskişehir’den binilmesi dolayısıyla aileleriyle daha uzun süre görüşüp rahat rahat vedalaşabildiklerini vurgularken Nevin Er ise şöyle konuştu: “Eşim ve ben Eskişehirliyiz ve ilk Hacı kafilesindeyiz. Hacca gidiyor olmak zaten anlatılamayacak bir durum. Bununla birlikte yine Eskişehir’den ulaşım sağlayabiliyor olmak da bizler için büyük bir kolaylık oldu. Pek çok arkadaşımız İstanbul ya da Ankara’ya gitmek zorunda kalırken biz evimizden çıkıp hemen havalimanına geldik. Bu hizmeti sağlayan herkese sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.