Hava-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanı Sezgin Uzun Evrensel’e yaptığı açıklamada, sendika genel merkezinin, şubenin faaliyetlerini engellediğini dile getirdi.

Sendika tüzüğünün 25. maddesi d bendinde belirtilen, şubelerin hakkı olan harcamalar konusunda kısıtlandıklarını ifade eden Sezgin Uzun şunları söyledi: “2016’nın ilk aylarında şubemizin üyelerine toplu mesaj gönderilme sistemi kapatılmıştır. Diğer şubelerinki aktiftir. Bu engelleme özellikle Sabiha Gökçen Havaalanı örgütlenmemizi olumsuz etkilemiştir. Yine, 2016’nın aralık ayından itibaren şube harcırahları aksatılmış, geciktirilmiş, 2017 şubat mart harcırah avansları gönderilmemiştir. Diğer şubelere düzenli olarak gönderilmektedir. Son olarak da şubemizin kullandığı 34 KP 2461 plakalı aracın kiralama sözleşmesi feshedilmiştir. Halbuki aynı kiralama sözleşmesine tabii Ankara, Antalya ve İzmir şubelerinin araçlarının sözleşmeleri devam etmektedir. Bu tutumun da sendika tüzüğüne aykırı olduğu bir gerçektir. Şube olarak, 27 Mart tarihinde yaptığımız yeni bir araç talebimize ise henüz yanıt verilmemiştir.”

2 Nisan’da Kartal 4. Noteri aracılığıyla genel merkeze ihtarname çektiklerini belirten Uzun, “Noter ihtarnamesiyle genel merkezin tüzüğe, yasalara aykırı tutum ve davranışlarından vazgeçerek şube çalışmalarımızın ve ihtiyaçlarımızın tarafsız bir şekilde, diğer şubelerle eşit olarak değerlendirilmesini talep ettik” dedi.

Sezgin Uzun şöyle devam etti: “İşçi sınıfının her zamandan daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacının olduğu, işyerlerimizde taşeron çalışma düzeninin getirdiği ağır sorunların, kıdem tazminatlarının fona devri tehdidinin sürdüğü, iş güvencemizin hiç edildiği bir dönemde, tüm bu saldırıları püskürtmek amacıyla 2017 1 Mayısı’na hazırlanmamız gerekiyor. Başta Türk-İş Genel Merkezi olmak üzere tüm sendikal kamuoyunu desteğe ve dayanışmaya davet ediyorum.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.