İran Kara Kuvvetleri Hava Komutanlığı Komutanı General Pilot Yusuf Kurbani, Saba-248 sivil helikopteri yakında askeri helikopter olarak kullanılacağını açıkladı.

İran medyasına konuşan General Pilot Kurbani, Hava Komutanlığı hiç bir ülkeden helikopter alımını düşünmediğini, buna ihtiyaç  duymadıklarını belirterek,  Saba-248 sivil helikopteri de yakında askeri helikopter olarak eğitim ve operasyon alanlarında kullanılacağını vurguladı.

İran yapımı “Saba-248” isimli helikopterin tanıtımı  7 mart’ta Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan ve İran Cumhurbaşkanı Bilim ve Teknoloji İşleri Yardımcısının katılımıyla yapılmıştı.

Açılış törenine katılan İran Savunma Bakanı General Dehgan, Saba-248 adlı yerli helikopterin Savunma Bakanlığı, bilgi tabanlı şirketler ve üniversite merkezlerindeki uzmanlar tarafından hafif ve yarı ağır tiplerde tasarlanıp üretildiğine dikkati çekerek, “Askeri ve ticari müşteriler ve özellikle uluslararası ve müslüman ülkelerin talepleri üzerine Saba-248 isimli helikopteri seri şeklinde üretilebilir” şeklinde konuşmuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.