Türk Havacılığının ilk şehitleri Yzb. Fethi ve Yzb. Sadık Beylerden, Vatanımız için günümüze kadar hayatlarını kaybeden tüm askeri ve sivil pilotlarımız bugün, 15 Mayıs’ta bir kez daha özlemle anıldı.

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni Edirnekapı Hava Şehitliği’nde Saat:10.30’da icra edildi. Törene, Hava Harp Okulu Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Ali Çetinkaya ile subay,astsubay ,askeri öğrenciler, MUharip Gaziler Derneği üyeleri, TALPA başkanı Kpt.Pilot M.Ayhan Günal, yönetim kurulu üyeleri, THY ‘den pilot ve kabin memurları, Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD) Derneği başkanı Bahadır Gürer ve dernek mensupları ile Havayolları Emekli Kabin Memurları Derneği(ARFAA) başkanı Ferda Ergüven ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Hava Harp Akademisini temsilen de bir heyet törende hazır bulundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende anıta çelenklerin konulmasından sonra TALPA Başkanı Kpt. Plt. Mehmet Ayhan GÜNAL bir konuşma yaptı. Şehitlerin kanlarıyla rengini verdiği şanlı bayrağımızı dünya semalarında dalgalandırmaktan gurur duyduklarını belirten GÜNAL  şehitlerimize “Bize emanet ettiğiniz sivil havacılığımızı daha da ileriye taşımak için yılmadan, usanmadan çalışacağız.” diye seslendi.

Şehitlikteki Şeref defterini imzalayan Günal ve Tümg. Çetinkaya ile törene katılanlar, şehitlerin kabirlerini ziyaret ederek kırmızı ve beyaz karanfiller bıraktılar. Daha sonra THY Şehitliğine geçen TALPA ve Hava Harp Okulu Komutanlığı heyetleri adına anıta çelenk konuldu.THY şehitliğindeki tören şehitlerin kabirlerine çiçek bırakılması ile son buldu. Tören sırasında TALPA Başkanı ve pilotlar, şehit aileleri ile sohbet ederek acılarını paylaştı.

 15 Mayıs Hava Şehitleri Gününün Tarihi

Hava Şehitleri’ni Anma Günü için ilk olarak 27 Ocak olarak kabul edilmesinin nedeni, Balkan Savaşı ve 1nci Dünya Savaşı’nın birçok cephesinde pilot olarak görev yapmış ve İstiklal Savaşı döneminde Türk Havacılığı’nın hem kurucusu, hem öğretmeni, hem de üstün niteliklere sahip bir pilotu olan Bnb. Fazıl BEY, 27 Ocak 1923 günü görev uçuşunda şehit olmuştu. İşte bu büyük havacının şehadet tarihi bütün “Hava Şehitlerimiz” için anma günü olarak kabul edildi.

1926 yılından itibaren 1935 yılına kadar 10 yıl süreyle her yılın 27 Ocak gününde Hava Şehitlerini Anma Günü adıyla tören düzenlenmiş fakat ocak ayının, Türkiye’nin en soğuk aylarından biri olması, yurdun birçok yerinde Hava Şehitlerini Anma Günü’nün arzu edilen şekilde yapılamaması nedeniyle,Türk Hava Kurumu’nun 1935 yılında yapılan 6’ıncı kurultayında yerel yöneticilerin de görüşleri alındıktan sonra, daha önce her yılın 27 Ocak gününde yapılmakta olan Hava Şehitlerini Anma Günü’nün 1935 yılından itibaren her yılın 15 Mayıs gününde yapılmasına karar verildi.

Bu karar gereğince 1935 yılından itibaren Hava Şehitlerini Anma Günü törenleri her yılın 15 Mayıs gününde yapılmaya başlandı.

Öte yandan ,Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise Havacılık Şehitleri Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Bakan Arslan mesajında,  “’İstikbal göklerdedir’ ve ’Göklerine sahip çıkamayan uluslar bağımsız olamazlar’ sözleriyle havacılığın gelişmesine verdiği önemi gösteren Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda emin adımlarla ilerliyoruz” ifadelerini kullanan Arslan, barışta ve savaşta vatanımıza ve milletimize havadan gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikeden korumak için gökyüzünde güçlü olmak gerektiğine dikkat çekti. Bakan Arslan, havacılığın her alanında kendini geliştirebilen ve ilerleyebilen ülkelerin, hem askeri hem de ekonomik manada güçlü olduklarını belirterek, bu kapsamda havacılığın güçlenmesi ve yurt savunması için hayatını feda eden çok sayıda hava şehidimiz olduğunu vurgulayarak, “Başta ilk Türk pilotlarımızdan Tabariye Gölü’ne düşen Fethi Bey, onu aramak isterlerken şehit olan Sadık ve Nuri Beyler, Kurtuluş Savaşı’nda görev yaparken uçağı düşen Fazıl Bey ve Kıbrıs Harekatı’nda şehit düşen Cengiz Topel olmak üzere, görevlerini başarıyla yerine getirmek, çok daha önemlisi vatanımızı savunmak için canlarını veren tüm hava şehitlerimizi, 15 Mayıs vesilesiyle bir kez daha saygıyla, minnetle ve şükranla anıyoruz” dedi.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.