Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Hava Trafik Kontrol Bölümü’ne kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler için ön kayıt ve özel yetenek sınavı duyurusu yayınladı.

Yükseköğretime geçiş sınavından Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) eklenmeden en az 280 puan almış adayların başvurabileceği ön kayıt ve özel yetenek sınavının detayları ise şöyle;

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin Hava Trafik Kontrol Bölümü’ne Önkayıt ve Özel Yetenek Sınavıyla 15 öğrenci alınacaktır. Özel Yetenek Sınavına 2017 yılında T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girip, YGS puan türlerinin herhangi birinden Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) eklenmeden en az 280 puan almış lise veya dengi okul mezunları başvurabileceklerdir. 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonucunda bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilmiş olan adaylar da önkayıt için başvurabileceklerdir.

Adaylarda Aranacak Olan Koşullar

1)     2017 yılında ÖSYM tarafından yapılan YGS’ye girip YGS puan türlerinden herhangi birinden OBP eklenmeden en az 280 puan ve üzeri almış lise veya dengi okul mezunu olmak.

2)     T.C. vatandaşı olmak.

3)     Başka bir yükseköğretim kurumundan disiplin suçu nedeniyle çıkarılmış bulunanlar önkayıt yaptıramazlar.

4)     01.01.1996 tarihinden sonra doğmuş olmak. Yaş düzeltmesi kabul edilmeyecektir. Düzeltmeden önceki tarih esas alınacaktır.

5)     Herhangi bir fiziksel engeli, konuşma bozukluğu, dilinde pelteklik ve gizli kekemelik, işitme kaybı, renk körlüğüvb. olmamak.

6)     2016 ÖSYS’de YGS/LYS puanı veya Özel Yetenek Sınavı sonucuyla örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adayların Ortaöğretim Başarı Puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural açıköğretim programları için de uygulanacaktır. 2016 ÖSYS’de sınavsız geçiş hakkı ile meslek yüksekokulları veya açıköğretim önlisans programlarına yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır.

Önkayıt

  • Önkayıtlar İnternet üzerinden başvuru yöntemiyle yapılacaktır. (Şahsen veya posta yoluyla yapılan müracatlar kabul edilmeyecektir.). Başvuran tüm adaylara Sınav Kılavuzu verilecektir.
  • Başvurular İnternet üzerinden 5-20 Haziran 2017 tarihleri arasında, https://ozelyetenek.anadolu.edu.tr/htk adresinden yapılacaktır.
  • Adayların sisteme giriş yapabilmeleri için sürekli kullandıkları cep telefonu numaralarını sisteme tanımlamaları gerekmektedir. Başvuru sonrasında yapılacak bilgilendirmeler ve sisteme tekrardan giriş imkânı ancak tanımladıkları bu telefon numarası ile olacaktır.
  • 21 Haziran 2017 tarihinde adayların sistemde kayıtlı telefon numaralarına bilgilendirme mesajı gönderilecektir. Başvuru formundaki bilgileri yanlış veya eksik dolduran ya da fotoğrafı belirtilen standartlara uygun olmayan adayların başvurusu kabul edilmeyecek ve bilgilendirme mesajı gönderilmeyecektir! Bilgilendirme mesajını alan adayların 22-30 Haziran 2017 tarihleri arasında sisteme girip sınava katılacaklarını onaylamaları ve “Sınava Giriş Belgeleri”nin çıktısını almaları gerekmektedir. Sisteme giriş yapıp onay vermeyen adaylar sınava katılamayacaklardır.
  • Adayların sınavlara katılabilmeleri için yanlarında sınav giriş belgesi ve fotoğraflı bir kimlik belgesini (nüfus cüzdanı, geçerli pasaport veya ehliyet) bulundurmaları gerekmektedir.

Seçme Sınavlarına İlişkin Diğer Bilgiler

  • Belirtilen tarihlerde önkayıtlarını yaptıran adaylar Hava Trafik Kontrolörlüğü mesleğine uyumluluk testlerini de kapsayan seçmelere alınacaklardır. Sınavlar 4-7 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacaktır (TABLO-1). Seçme Sınavlarının 4 gün süreceği ve kazanan asıl ve yedek adayların ICAO Annex-1, 3. sınıfa uygunluk kontrolü için sağlık muayenesine gitmeleri gerektiği göz önünde tutularak, il dışından Eskişehir’e gelecek adayların hazırlıklı olmaları gerekmektedir.
  • Bu programda uygulamaya yönelik bazı dersler ve stajlar özel ve resmî havacılık kuruluşlarının tesislerinde yapıldığından, bu programı kazanan öğrencilere güvenlik soruşturması yaptırılacaktır. Güvenlik soruşturması olumsuz olan veya bu kuruluşların düzen ve disiplinine uymayan öğrenciler bu programa devam edemezler.
  • Hava Trafik Kontrol Bölümü ile ilgili her türlü bilgi 0-222-321 35 50 / 6823 numaralı Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi (Öğrenci İşleri Birimi) telefonundan veya http://www.anadolu.edu.tr web adresinden alınabilir.

TABLO 1. HAVA TRAFİK KONTROL BÖLÜMÜ 2017-2018 ÖĞRENCİ SEÇİMİ TAKVİMİ

(*) Son değerlendirmede esas alınacak Yerleştirme Puanı YP), adayların Orta Öğretim Başarı Puanlarının (OBP) Üniversitemize resmi olarak bildirilmesinden sonra hesaplanarak 15 asıl ve 20 yedek aday ilan edilecektir (**) Tüm son değerlendirmeye katılacak adayların sağlık raporlarını bu tarihler arasında teslim etmeleri gereklidir.

Başvuru için tıklayınız.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.